Ölüm tuzağına sekiz sanıklı dava

Beş yaşındaki Dilara Dumrul'un üzeri üstünkörü kapatılmış rögar çukuruna düşerek yaşamını yitirmesiyle ilgili Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı'nca yürütülen soruşturma tamamlandı.

İSTANBUL - Beş yaşındaki Dilara Dumrul'un üzeri üstünkörü kapatılmış rögar çukuruna düşerek yaşamını yitirmesiyle ilgili Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı'nca yürütülen soruşturma tamamlandı. Savcılığın iddianamesinde MVM şirketinin sahibi Bilal Şahin, şirketin yetkilisi Osman Şahin, teknik müdür Erol Balcı, taşeron şirket Güntek Mühendislik'in yöneticisi Ömer Adnan Kaya, şantiye şefi Yunus Naci Ozanlı, topoğraf görevlisi İbrahim Hakkı Kızıl, İSKİ'de görevli kontrol amirleri Mehmet Erbaş ve Ali Albayrak sanık olarak yer aldı. Savcılık sekiz kişinin 'taksirle adam öldürmek'ten altı yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını istedi. Bu arada Dumrul ailesinin 'şikâyetçi' olmadığı da ortaya çıktı.
Kimse sorumluluğu kabul etmedi
Şubat ayının son günüydü. Küçük Dilara annesiyle birlikte yürürken Şirinevler Tavukçu Deresi'ndeki ıslah çalışmaları sırasında üzeri kartonlarla örtülmüş haldeki rögar çukuruna düştü. Küçük kızın cesedi Ataköy'deki Ahmet Cömert Spor Salonu'nun arkasındaki kanalizasyon ve atık su çukurunda bulundu. Dilara'nın pembe kıyafetiyle çektirdiği güzel fotoğrafı ertesi gün tüm gazetelerdeydi.
Küçük kızı yaşamdan koparan ihmal tüm Türkiye'nin gündemine oturdu, ancak kimsenin sorumluluğu kabul etmeye niyeti yoktu. Açıklamalara göre herkes görevini yapmıştı. Tartışmalar sürerken İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş İSKİ Genel Müdürü Dursun Ali Çodur'u görevden aldı, müteahhit firma MVM'nin sözleşmesini de fethetti. Topbaş, firmanın iki yıl kamu ihalelerini alamayacağını söyledi. Bu arada Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı sorumluları saptamak için soruşturma yürütüyordu. Soruşturma kapsamında ilk olarak dere ıslah inşaatını yapan taşeron firmanın sorumlusu Ömer Adnan Kaya, şantiye şefi Yunus Naci Ozanlı ve şantiye teknik sorumlusu İbrahim Halil Kızıl, 1 Mart'ta tutuklanarak cezaevine konuldu.
Siyasi bağlantı kurulmadı
Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı'nın yaklaşık bir aydır yürüttüğü soruşturma son aşamaya geldi ve savcılık iddianamesini hazırladı. İddianamede Dilara'nın annesiyle yürürken, kapağı kırık rögara düştüğü, metrelerce sürüklendiği anlatılırken, İSKİ'nin Avrupa Yakası atıksu kanalıyla yağmur suyu kanalı ve dere ıslahı inşaatının ihalesinin MVM Turizm Ticaret ve Limited Şirketi'ne verildiği, MVM Şirketi'nin de bu işi taşe-ron Güntek Mühendislik Turizm ve İnşaat firmasına verdiği bilgileri yer aldı. İddianamede 'hukukta suçların şahsiliği esastır' ilkesi vurgulanarak, olaya neden olan kişilerin siyasi görüşlerinin ve bağlı oldukları kuruluşların olayla bağlantılı hale getirilmesinin hukuki ve etik olmayacağı belirtildi.
İddianameye göre sanıklar 'inşaat sahasındaki rögar kapaklarının açık bırakılmaması', 'güvenli bir şekilde kapatılması', 'uyarı işaretleriyle insanların ikaz edilmesi' ve 'olumsuzlukların önlenmesi'nden sorumluydu. Ancak bunlar yerine getirilmedi. İddianamede sanıklardan Güntek'in şantiye şefi Yunus Naci Ozanlı, şirket yöneticisi Ömer Adnan Kaya olaydan birinci derecede sorumlu tutulurken, mütahhit firma MVM'nin sahibi Bilal Şahin, şirket yöneticisi Osman Şahin'le inşaattan sorumlu teknik müdür Erol Balcı ikinci ve İSKİ'de kontrol amirliği yapan Mehmet Erbaş ile Ali Albayrak üçüncü dereceden sorumlu tutuldu. Bilirkişi raporunda sanıklardan Ozanlı'nın 'bilinçli taksir'den sorumlu tutulması gerektiği belirtilirken, savcılık bu durumun yargılama aşamasında değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.
Savcılık, sanıkların 'taksirle adam öldürmek' suçundan iki yıldan altı yıla kadar hapis cezasına çarptırılmalarını talep etti.
Aile şikâyetçi değil
Savcılık iddianamesinin son bölümünde ayrıca Dilara Dumrul'un ailesinin 'başkalarının özel amaçlarına hizmet etmemek adına' şikâyetten vazgeçtikleri belirtildi. Sanıkların yargılanmasına önümüzdeki günlerde Bakırköy Asliye Ceza Mahkemesinde başlanacak.