Ölüm yerine yaşamı seçmeleri için biraz anlayış yeterliydi

Ölüm yerine yaşamı seçmeleri için biraz anlayış yeterliydi
Ölüm yerine yaşamı seçmeleri için biraz anlayış yeterliydi

Ameliyatla erkek olmak isteyen Z.A. kendini öldürdü.

ANTALYA- Birbirini seven eşçinsel iki genç kızın intiharının arkasında ‘eve dönme korkusu’ olduğu ortaya çıktı. Polis iki genç kızın bıraktığı mektupta eve dönemeyecek olmalarının çaresizliğinin yazılı olduğunu söyledi.
Aile baskısından kaçarak bir ay önce Antalya’ya gelerek birlikte aynı evde yaşamaya başlayan Z.A ve E.D.B. adlı genç kızlar, intihara karar vermişti. Birbirini seven eşcinsel kızlardan 24 yaşındaki Z.A başına ateş ederek yaşamına son verdikten sonra tabancayı alan 22 yaşındaki E.D.B., namlusunun şişme yapması üzerine intiharı gerçekleştiremedi.
Önceki geceyi polis merkezinde geçiren E.D.B, yeni bir intihar girişimine karşı sıkı gözetim altında tutuldu.  E.D.B. polisteki ifadesinde, birbirlerini sevdikleri Z.A. ile 50 gün önce Antalya’ya gelerek ev kiraladıklarını söyledi. Z.A’nın ameliyatla erkek olması için para biriktirdiklerini anlatan E.D.B. ifadesinde Z.A’nın ablasının gönderdiği 1500 lira ile geçimlerini sağladıklarını da belirtti. Paralarının bittiğini ve kirayı ödeyemeyeceklerini anladıklarını kaydeden E.D.B., “Bu işin böyle yürümeyeceğine inandık ve intihara karar verdik” dediği belirtildi.
Genç kızların ailelerine yönelik hazırladıkları dört sayfalık veda mektubunda, “Biz bu yolu seçtik. Birkaç gün mutlu yaşayıp ölmeye karar verdik. Sizlerden çok özür diliyoruz. Bugün bizim en mutlu günümüz olacak” dedikleri öğrenildi. Polisin verdiği bilgiye göre kızlar, ailelerinin baskısından korkarak eve dönmek istemediklerini mektupta anlattı.
Polis yetkilileri yaptıkları açıklamada E.D.B.’nin el swabının (barut izi) temiz çıktığı, bunun da Z.A’nın öldürüldüğü şüphesini ortadan kaldırdığı öğrenildi. (dha, aa)