Ölümden 5 dakika önce...

Ölümden 5 dakika önce...
Ölümden 5 dakika önce...

Zigana Dağı?nda çığ altında ölen grup lideri Erhan Terzi?nin fotoğraf makinesi bulundu. Makineden faciadan 10, 5 (üstte) ve 1 dakika önce çekilmiş kareler çıktı.

TRABZON - Gümüşhane’nin Zigana Dağı’nda çığ felaketinde ölen Erhan Terzi’nin fotoğraf makinesi, kar yığınlarının içinde bulundu. Terzi’nin ölmeden 1 dakika önce arkadaşlarının fotoğraflarını çektiği anlaşıldı. Terzi, 25 Ocak günü çığ felaketi yaşayan 17 kişilik grubunun lideriydi. Çığda, gruptan Terzi dahil 10 kişi öldü. İki kişi yaralandı. Elden ele dolaştığı anlaşılan makinede Terzi’nin görüntüsü de yer alıyor.
Trabzon Tenis, Dağcılık ve Kayak İhtisas Kulübü (TEDAK) yetkilileri, görüntülerin ‘Terzi’nin ekibi yanlış rotaya soktuğu’ yolundaki iddiaları yalanladığını açıkladı. Kulüp yönetimi, olay yeri incelemeleri, görgü tanıkları ve olaydan 10, 5 ve 1 dakika önce çekilmiş son fotoğraflara dayanarak bir açıklama yaptı. Açıklamada özetle şöyle denildi:
“Faaliyet, planlı doğa yürüyüşlerindendi. Belirlenen yürüyüş parkuru TEDAK üyelerince defalarca kullanıldı. Yürüyüş dağ yolundan ve ‘kar olmayan’ bir zeminde devam etti. Bu, Erhan Terzi tarafından çekilen fotoğrafta da görülmektedir. Çığ olan bölgede yol açık, zeminde de yaklaşık 10 santimetre kalınlığında bir kar tabakası olduğu anlaşıldı. Çığ düşme bölgesine gelindiğinde yürüyüş normal olarak devam etmekte iken, aniden öndekilerin ‘çığ’ diye bağırması ile birlikte üst tarafta duran balkon yapının altındaki kütle kaymaya başlayarak önde bulunan 14 kişiyi yolun alt kısmına doğru sürükledi, iki kişi 3-5 metre sonra durabilmiş, diğerlerinin ise kütlenin içinde kaymaya devam ettiği bildirildi. Çığın oluşmasını sağlayacak etkenlerden insanlar tarafından meydan getirilecek bir etkenin olmadığı açıkça anlaşılmıştır.” Açıklamada olay yerinde olmayan, çığın oluşumunu bilmeyen kişilere dayanan yayınlar eleştirildi. Trabzon Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu ise çığda hayatını kaybeden 10 kişi için anıt yaptıracaklarını açıkladı. (dha)