Ölümden sonra 'hayat'

Antalya'da beş yıl önce trafik kazasında ölen Britanyalı Justine Mary Foster'in ailesi, kızlarının böbreğiyle can bulan Meryem Kuşpınar'ın çocuklarının üniversite masraflarını üstlenmeye karar verdi.
Haber: ALİ GÜLER / Arşivi

ANTALYA - Antalya'da beş yıl önce trafik kazasında ölen Britanyalı Justine Mary Foster'in ailesi, kızlarının böbreğiyle can bulan Meryem Kuşpınar'ın çocuklarının üniversite masraflarını üstlenmeye karar verdi.
Foster ailesi beş yıl önce Side'ye tatile gelmiş ve yolun karşısına geçmeye çalışan 24 yaşındaki Justine Mary Foster'e, polisten kaçmaya çalışan bir otomobil çarpmıştı. Beyin ölümü gerçekleşen Mary'nin organları iki Türk'e can vermiş, böbreklerden biri Anamur'da yaşayan emekli öğretmen Şükrü Kemal Gündoğmuş'a, diğeri de Antalya'da yaşayan Meryem Kuşpınar'a takılmıştı.
'Mektuplaşıyoruz'
Justine Mary'nin annesi Jean Foster ile sürekli mektuplaştıklarını belirten Kuşpınar, "Mektuplarımda ona 'anne' diyorum. Bana birkaç kez de telefon açtılar. Ancak ben yabancı dil bilmediğim için konuşamadım. Mektup geldiğinde kızıma veya buradaki İngilizce öğretmenlerine okutuyorum. Bir gün çocuklarımın okuyup okumadığını sordular. Onları okutmamı istediler. Ben de durumumun iyi olmadığını söyledim. Onlar da çocuklarımı üniversite döneminde okutmaya söz verdi. Kızım Gül lise 1'inci sınıf, oğlum Çağrı da ilköğretim 4'üncü sınıfa gidiyor. Çocuklarım üniversite dönemine geldiklerinde İngiltere'de veya Türkiye'de okutacaklar. Bana can verip çocuklarıma sahip çıktılar" dedi.
Justine Mary'nin fotoğrafını yanından ayırmadığını belirten Kuşpınar,
"Moralim bozulduğunda onun-la konuşuyorum. Sohbet ediyorum. Onun gülen yüzünü gördükçe mutlu oluyorum" dedi. Foster ailesini hiçbir zaman unutmayacağını belirten Kuşpınar, fırsat bulursa Britanya'ya gitmeyi düşündüğünü de söyledi.
Organ naklinde örnek ülke
Justine Mary Foster'ın memleketi Britanya, İspanya'yla birlikte organ bağışında dünyanın önde gelen iki ülkesi. İki ülkede nüfusun yaklaşık yüzde 33'ü organlarını bağışlıyor. Türkiye'de ise bu oran yüzde 1.3.
Sağlık Bakanlığı verilerine göre 6 bin 845 hasta organ nakli için bekliyor.
Bu hastaların 6 bin 60'ı için böbrek, 430 hasta için karaciğer, 146 hasta kalp, 27 hasta kalp-akciğer ve 282 hasta kemik iliği nakli için sırada. 2003 içinde Türkiye'de 24 kalp, 27 kalp kapağı, 84 karaciğer, yedi pankreas, 173 böbrek, 1 incebağırsak ve 104 kornea nakli gerçekleştirildi.