Ölüme çözüm için vekil girişimi

F tipi cezaevlerine karşı başlatılan ve 23 kişinin hayatını kaybettiği ölüm oruçlarına çözüm bulunması için FP'li Mehmet Bekaroğlu'nun çağrısıyla sekiz milletvekili bir toplantı yaptı.
Haber: KEMAL GÖKTAŞ / Arşivi

ANKARA - F tipi cezaevlerine karşı başlatılan ve 23 kişinin hayatını kaybettiği ölüm oruçlarına çözüm bulunması için FP'li Mehmet Bekaroğlu'nun çağrısıyla sekiz milletvekili bir toplantı yaptı.
Ölüm oruçlarına çözüm arayan Bekaroğlu, konuya duyarlı olduğunu düşündüğü 26 milletvekiline bir araya gelerek çözüm yollarını konuşmak için çağrı yaptı. Ancak Bekaroğlu'nun bu çağrısına sadece sekiz milletvekili uydu. Bekaroğlu'nun çağrısıyla önceki gün yapılan toplantıya şu milletvekilleri katıldı: FP: Mehmet Bekaroğlu, Eyüp Fatsa, Dengir Mir Mehmet Fırat, Nezir Aydın. DSP: Cengiz Güleç ANAP: Emre Kocaoğlu MHP: Hüseyin Akgül (TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı) DYP: Kamer Genç. Bekaroğlu'nun çağrı yaptığı bazı milletvekilleri ise 'şehir dışında' oldukları gerekçesiyle toplantıya katılamadıklarını bildirdi.
'Hükümet cesaretlendirilmeli'
Toplantıya katılan milletvekilleri, ölüm oruçları ve F tipi sorununun ancak siyasi iradeyle çözülebileceği düşüncesinde birleşti. Milletvekilleri, siyasi iradenin gösterilmesi için hükümete 'yardımcı olunması ve cesaretlendirilmesi' gerektiğini belirterek, ölüm orucunun sona erdirilmesi için mahkûmlarla diyaloğun şart olduğu tespitini yaptı. Toplantıda, katılımın artması durumunda bir eylem programı hazırlanması ve gerekirse koalisyon partilerin liderleriyle görüşülebileceği ifade edildi.