Ölüme çuvallarla davetiye

Giresun'dan İstanbul'a giderken Sakarya'nın Hendek ilçesi yakınlarında bariyerlere çarparak alev alan otobüste ölüme davetiye çıkarıldığı belirlendi.

SAKARYA - Giresun'dan İstanbul'a giderken Sakarya'nın Hendek ilçesi yakınlarında bariyerlere çarparak alev alan otobüste ölüme davetiye çıkarıldığı belirlendi. Biri çocuk, 14 kişinin yanarak öldüğü, 31 kişinin de yaralandığı kazada, otobüsün orta kapısının önüne çuvallar dolusu yük konulmasının yolcuların dışarı çıkmasını engellediği belirtildi. Kazanın ise şoför uyuduğu için meydana geldiği ileri sürüldü.
Giresun'un Alucra ilçesinden 52 kişiyle, önceki gün sabah İstanbul'a gitmek üzere yola çıkan Öz Alucra Huzur Şirketi'ne ait otobüs, saat 21.45 sıralarında, TEM yolunun Hendek yakınlarındaki Kalayık mevkisine vardı.
'13 saat tek sürücü getirdi'
İddiaya göre, 13 saat aralıksız araç kullanan sürücü Cemil Coşkun burada uyukladı. Kontrolden çıkarak bariyerlere çarpan otobüsün sol ön tekeri patladı. Yaklaşık 200 metre kadar jant üzerinde bariyerleri parçalayarak yol alan otobüs, çıkan kıvılcımlarla alev aldı, ardından mazot deposu tutuştu. Bir anda alevler içinde kalan yolcular, kapılara yöneldi. Ancak, otobüsün orta kapısının önü çuvallarla dolu olduğu için, yolcuların çoğu dışarı çıkamadı. İkisi çocuk, 14 yolcu yanarak can verdi. Otobüsten 31 kişi yaralı, yedi kişi ise yara almadan çıkmayı başardı.
Yolcuların anlatımlarına göre, Cemil Coşkun yönetimindeki otobüsteki yolcular, bagajın dolması üzerine, eşyalarını içeriye koydu. Arasında fındık, peynir tenekeleri ile yatak-yorgan gibi eşyanın bulunduğu çuvallar, otobüsün koridor ve orta bölümündeki kapının bulunduğu boşluğa yerleştirildi. Bu nedenle kapı kullanılamaz hale geldi. Özellikle otobüsün arka koltuklarında oturanlar yanarak öldü.
Ölenlerin kimliklerinin tespitinde güçlük çekiliyor. Yolcu yakınları dün Giresun'dan bir minibüsle Hendek'e geldi. Kalabalık, ölenlerin kimliklerinin henüz tespit edilemediğini öğrenince bu kez cesetlerin tespit için götürüldüğü, İstanbul Adli Tıp Kurumu'na hareket etti. Kimlik belirleme çalışmaları dün geç saatlere kadar devam etti.
Şoför ve oğlu tutuklandı
Otobüs şoförü Cemil Coşkun ile muavin olan oğlu Mesut Coşkun tutuklanırken, bir jandarma yetkilisi, "Şoför uyuklayınca kaza meydana gelmiş" dedi. Otobüs firmanın bazı yetkilileri ise, araçta iki şoför bulunduğunu iddia etti. Ancak yolcular, otobüsü sürekli olarak Cemil Coşkun'un kullandığını, çocukları Emir ve Mesut'un da muavinlik yaptığını anlattı. Bazı yolcular da, ön lastik patlayınca otobüsün kontrolden çıktığını söyledi.
Hendek Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alınan yaralı 37 yaşındaki
Ali Sarıyer, pencere camından çıktığını söyledi. Sarıyer, "13 numaralı koltukta oturuyordum. Koltuğun çevresi de çuvallarla doluydu. Muavini çağırıp şoförü uyarmasını söyedim. Dinlemediler. Eğer orta kapının önüne çullar konulup iptal edilmeseydi belki kimse ölmezdi. Herkes bu kapıdan
aşağıya inebilirdi" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7568397568390

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.