'Ölüm'e gözaltı

Küçükarmutlu'da ölüm orucunda bulunanlara yönelik, dört kişinin ölümü, 10 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan...
Haber: ULAŞ YILDIZ / Arşivi

İSTANBUL - Küçükarmutlu'da ölüm orucunda bulunanlara yönelik, dört kişinin ölümü, 10 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan operasyonun ikinci aşaması dün yapıldı. Sabah saat 06.00'da başlayan ve yaklaşık iki saat süren operasyon ardından polis, Alibeyköy' de ölüm orucu eyleminin sürdüğü eve de baskın düzenledi. Alibeyköy'deki yedi, Küçükarmutlu'daki dört eylemcinin gözaltına alınmasıyla, İstanbul'da ölüm orucu evi kalmadı.
Küçükarmutlu girişinde dün sabah saat 06.30 saatlerinde panzer, iş makinesi, ambulans ve itfaiye ekibi destekli olarak toplanan çeşitli şubelere bağlı çok sayıda polis, bölgeye üç ayrı yerden girdi. Mahallenin altı farklı bölgesinde kurulan barikatlarla karşılaşan Emniyet güçlerini bir helikopter yönlendirdi. Bu sırada 50 kişilik bir grup polise molotofkokteyli ve taşlarla saldırdı. Polis de göstericilere gözyaşartıcı bomba attı. Sokaklarda yaşanan kovalamaca sırasında göstericiler barikatları ateşe verirken, polis alevlere panzerden su sıkarak müdahale etti.
Tedavi istemediler
Mahalledeki göstericilerin bölgeden uzaklaştırılması ardından, ölüm orucunun yapıldığı evlere müdahale edildi.
Operasyon sırasında evlere gözyaşartıcı bomba atılılırken, üçü kadın, biri Alman vatandaşı 10 kişi gözaltına alındı. Yaralı olarak alınan dokuz kişi, tedavi için ambulansla Şişli Etfal Hastanesi'ne götürüldü. Eylemciler, 'tedavi kabul etmediklerine' dair tutanak hazırlandıktan sonra hastaneden çıkarılarak, bir midibüsle
İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne gönderildi. Hastanede kalan Ergin Karagöz'ün ise 'ölüm orucu' eyleminde olduğu ve kasığına göz yaşartıcı gaz bombası fişeğinin isabet etmesi sonucu yaralandığı için tedavi gördüğü öğrenildi. Eylemcilerin avukatları ise bir açıklama yaparak Küçükarmutlu'daki evlerdeki eylemcilerin bir süre önce ölüm orucu eylemine ara verdiklerini söyledi.
Saat 08.00 sıralarında İstanbul Emniyet Müdürü Hasan Özdemir de Küçükarmutlu'ya gelerek incelemelerde bulundu. Özdemir daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, bu operasyonla birlikte 'bölgenin temizlendiğini' söyledi. Küçükarmutlu'da incelemelerde bulunan ve 'bazı evlerin aranması' talimatını veren Özdemir, çevre halkı ve çocuklarla da sohbet etti.
'Devleti destekleyin'
Vatandaşlardan 'bölgede barikat kuranlara destek olmamalarını' isteyen Özdemir,
"Barikat kuruyorlar, sizler seyrediyorsunuz. Ya devleti destekleyeceksiniz ya da devleti destekleyeceksiniz" dedi. Bölgede bir 'polis bekleme noktası' kuracaklarını belirterek,
"Biz buradan çıkmayacağız" diyen Özdemir, bir gazetecinin "Burası sütliman olacak mı?" sorusunu da, "Buranın sütliman olacağını daha önceden söyledik" yanıtı verdi.
Sıra Alibeyköy'de
Küçükarmutlu'daki olayların bitmesinin ardından Alibeyköy'deki bir başka ölüm orucu evine operasyon düzenlendi.
Evin çevresindeki sokaklarda sabah saatlerinden itibaren yoğun önlem alan güvenlik kuvvetleri, saat 12.30'da eve girdi.
Operasyon sırasında, ölüm orucu eyleminde bulunan yedi kişi ile binanın 3. katındaki balkona çıkarak megafonla 'teslim olmayacaklarını' söyleyen ve slogan atan çok sayıda kişi gözaltına alındı. Yaklaşık 20 dakika süren operasyon ardından ambulanslara konulan eylemciler, hastaneye kaldırıldı.
Polisin operasyonundan önce, binada bulunan yaşlı kadınların evden dışarı çıktığı görülürken, gazeteciler eve uzak bir noktada güvenlik kordonu altında tutuldu.