Ölüme tasarruf ettiler

Osmangazi ilçesinde evlerinde doğalgaz olduğu halde daha ucuza ısınmak isteyen Solmaz ailesi yaktıkları kömür...
Haber: FATMA HATUN ALAGÖZ / Arşivi

BURSA - Osmangazi ilçesinde evlerinde doğalgaz olduğu halde daha ucuza ısınmak isteyen Solmaz ailesi yaktıkları kömür sobasının kurbanı oldu. Sobadan sızan gazdan zehirlenen aileden üç kişi öldü, üç kişi tedavi altına alındı.
Adalet Mahallesi Zafer Sokak'ta oturan Hanife ve Mehmet Solmaz çifti, tek katlı evlerine doğalgaz bağlattı ve doğalgaz sobası kurdurdu. Ancak doğalgaza gelen zamlar nedeniyle aile, kömür sobası ile
ısınmaya başladı. Solmaz ailesi önceki akşam kömür sobasını yaktı ve aynı odada toplandı.
Gece Hanife Solmaz, oğlu Ahmet, gelini Naime, torunları Sevilay ve Sadi ile ilk eşinden olan kızı Fatma Birecik, havanın lodos olmadığını bilmeden sobaya kömür atıp aynı odada yattı. Mehmet Solmaz
ise yan odada yatmaya gitti.
Mehmet Solmaz, tek başına yattığı odadan kalkarak sabah namazı için camiye gitti. Öğle saatlerinde eve dönen Solmaz, kapıyı çalmasına rağmen içeriden yanıt alamayınca, komşularından yardım istedi.
Olay yerine gelen 112 Acil Servis ekipleri, sobadan sızan korbonmonoksit gazından zehirlenen Sevilay, Sadi ve Hanife Solmaz'ın cesediyle karşılaştı. Baygın halde bulunan Ahmet ve Naime ile Birecik ise Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırıldı. Üç kişinin hayati tehlikeyi atlatamadıkları öğrenildi.
Zamlar neden oldu
Doğalgaza gelen zamlar nedeniyle doğalgaz sobalarını kullanmadıklarını belirten Mehmet Solmaz, "Ucuz olsun diye kömür sobasına dönmüştük. Tasarruf eşim ve iki torumun ölümüne neden oldu" diyerek gözyaşı döktü.