'Ölümler mermiyle'

Avukatlar açıkladı
İstanbul Emniyeti'nin önceki gün Küçükarmutlu'da yaptığı operasyonda hayatını yitirenlerde, polisin açıklamalarının aksine, kurşun yarası bulunduğu öne sürüldü. Otopsiye katılan avukatlar, üç kişide kurşun yarası gördüklerini, bir kişinin de sadece baş bölümünde yanık olduğunu ifade etti.
'Kendilerini yaktılar'
Polis yetkilileri ise operasyonda kimseye ateş edilmediğini ve girilen evlerde silah kullanılmadığını belirterek, "Eylemciler kendilerini yaktığı için öldü" demişti. Adli Tıp'ın kesin ölüm nedenlerini dört hafta sonra açıklaması bekleniyor.
Haber: AHMET ŞIK / Arşivi

İSTANBUL - Yaklaşık bir yıldır ölüm orucu sürdürülen Küçükarmutlu'da polisin önceki gün yaptığı operasyon sonrasında ölen dört kişiden üçünde kurşun yaraları olduğu ileri sürüldü. Emniyet yetkilileri ise önceki gün yaptıkları açıklamada polisin ateş etmediğini, hayatını kaybedenlerin yanık yaraları ve karbonmonoksit zehirlenmesine bağlı olarak öldüğünü kaydetmişti.
Küçükarmutlu'da bir yılı aşkın süredir devam eden ölüm orucu eylemine, 'mahalle içinde bazı sokaklara barikat kurulduğu' gerekçesiyle önceki gün yapılan polis müdahalesinde ölenlere dün İstanbul Adli Tıp Kurumu'nda otopsi yapıldı. Otopsiye katılan
avukatlar ikinci bir 'Hayata Dönüş' operasyonu yaşandığını söyledi.
Avukatların iddiası
Avukatlar kesin ölüm nedenlerinin yaklaşık dört hafta sonra çıkacak otopsi raporuyla anlaşılacağını belirterek, "Ancak bizim izlenimlerimiz ölümlerin Emniyet yetkililerinin açıkladığı gibi kendilerini yakma sonucu olmadığıdır. Bülent Durga, Barış Kaş ve Sultan Yıldız'ın yanık dışında vücutlarında kurşun yaraları da bulunmaktadır. Arzu Güler'in ise sadece kafa bölgesinde yanık olması bizde Bayrampaşa Cezaevi'nde olduğu gibi gazdan mı öldüler kuşkusunu doğurmaktadır" dedi.
Evde bulunan 14 kişiden dokuzunun refakatçi olduğunu hatırlatan avukatlar, "Sadece ölüm orucunda bulunan kişilerin kendilerini yakma yönünde açıklaması olmuştu. Refakatçilerin kendini yakmaları için bir neden yok. Zaten Haydar Bozkurt evden dışarı çıkıp barikat önünde kendini yakmış" diye konuştu.
Hastaneden gözaltına
Emniyet yetkilileri ise operasyondan sonra yaptıkları ilk açıklamada güvenlik güçlerinin ateş açmadığını belirtmişti. Emniyet müdür yardımcısı Turan Tuna,
ölen eylemciler arasında silahla yaralanan bulunmadığını, eylemcilerin kendilerini yaktığını söylemişti. İstanbul Emniyet Müdürü Hasan Özdemir de Tuna'nın söylediklerini desteklemişti.
Otopsileri tamamlanan Arzu Güler ile Barış Kaş Tunceli, Sultan Yıldız Sivas ve Bülent Durga'nın da Mersin'de toprağa verilmek
üzere cenazeleri aileleri tarafından teslim alındı. Operasyonda Haydar Bozkurt, Nurgül Kayapınar, Dursun Ali Pekin ve Halil Aksu
isimli ölüm orucu eylemcileri ile refakatçiler Eylem Göktaş, Hakkı Şimşek, Ahmet Güzel, Zeki Doğru, Güzin Tolga ve Sinan Tokuç da yaralanmıştı. Yaralılardan altısı dün taburcu edilirken, vücudunda
ateşli silah yarası ve yanıklar bulunduğu belirtilen Haydar Bozkurt ile üç kişinin tedavisi ise Şişli Etfal Hastanesi'nde sürüyor. Taburcu olanlar ise hastane çıkışında polis tarafından gözaltına alındı.
Dün sabah saatlerinde operasyonun gerçekleştirildiği evin önünde açıklama
yapan TAYAD'lı aileler operasyonda kullanılan ve evden toplanan gözyaşartıcı gaz bombaları ile boş mermi kovanlarını gazetecilere gösterdi.
Yine barikat
Açıklama sırasında, yanan evin çevresinde toplanan yaklaşık 30 kişilik grup, marşlar söyleyip slogan attı. Operasyondan sonra dün Küçükarmutlu'nun ara sokaklarından çekilen güvenlik kuvvetleri, bu mahalleye ulaşan yollar üzerinde panzer destekli olarak beklemeyi sürdürüyor. Etiler Köprüsü üzerinde kurulan polis noktasında mahalleye giren kişilere kimlik kontrolü yapılırken tüm araçlar da aranıyor. Mahalle içlerinde ise yıkılan barikatların yeniden kurulduğu, bunların önüne molotofkokteylleri ile taşların dizildiği görüldü.
Üç kişi kendini yaktı
Küçükarmutlu'daki olayları protesto için Tekirdağ F Tipi Cezaevi'nde Nail Çavuş ile Kemal Ayhan, Kandıra F Tipi Cezaevi'nde
ise Eyüp Savur kendini yaktı. Çavuş ve Ayhan Tekirdağ Devlet Hastanesi'ne Savur ise Bayrampaşa Devlet Hastanesi'ne götürüldü.