'Ölümlerin sona erdirilmesi için girişimlerimiz yeniden başlayacak'

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Hüseyin Akgül, Terörle Mücadele Yasası'nda yapılan değişikliğin, cezaevlerindeki ölüm oruçlarını bitirmek için yeterli bulunmadığını söyledi.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Hüseyin Akgül, Terörle Mücadele Yasası'nda yapılan değişikliğin, cezaevlerindeki ölüm oruçlarını bitirmek için yeterli bulunmadığını söyledi. Akgül, olayın 'vahim' olduğunu belirterek, konuyla ilgili olarak yeniden girişimlerde bulunacaklarını söyledi. TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nun bugünkü toplantısında,22-28 Nisan tarihleri arasında İsveç ve Norveç'teki inceleme ve temasları ile cezaevlerindeki ölüm oruçları eylemleri ele alındı. Toplantı sonrasında gazetecilere açıklamada bulunan Akgül, yurt dışındaki Türklerin maruz kaldığı insan hakları ihlallerini araştırmak üzere uygulanan proje kapsamında, bu ülkelerdeki cezaevlerinin durumu ve insan hakları konularının da ele
alındığını söyledi. Türkiye'de suçların çeşidine göre, İsveç ve Norveç'te ise
şahsi davranışlara göre cezaevi uygulamasına gidildiğini hatırlatan Akgül, "Türkiye'de cezaevlerinde yaşananlar nedeniyle, cezaevi uygulamaları bir rapor haline getirilerek, üzerinde müzakere edilecek" dedi.