@ismailsaymaz

Ölümlü kazada kritik rapor

Ölümlü kazada kritik rapor
Ölümlü kazada kritik rapor
Bar işletmecisi Gökhan Keptiğ'in yaşamını yitirdiği kazada Adli Tıp raporu geldi: Yargılanan sürücü Zafer Kadife'de 1,16 promil alkol çıktı ve karşı şeride geçerek motosiklete vurdu
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - İstanbul’da, bar işletmecisi Gökhan Keptiğ’in ölümüyle sonuçlanan motosiklet kazasına ilişkin Adli Tıp raporu, Keptiğ’e çarpan aracın sürücüsünün karşı şeride geçtiğini ortaya koydu. “Taksirle öldürmeye neden olmak” suçundan yargılanan sürücü Zafer Kadife’nin, kazadan sonra 1,16 promil alkollü olduğu belirlenmişti. 

Beyoğlu’nda işletmecilik yapan 41 yaşındaki Gökhan Keptiğ, geçen yıl 15 Eylül’de Beşiktaş-Rizespor maçından sonra motosikletiyle evine dönmek üzere yola çıktı. Saat 23.30 sıralarında Feriköy yokuşunda seyir halindeyken, Zafer Kadife’nin kullandığı otomobil, Keptiğ’in kullandığı motosiklete çarptı. Ağır yaralanan bir çocuk babası Keptiğ, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Tutuksuz yargılanan Kadife hakkında İstanbul 60. Asliye Ceza Mahkemesi’nde “taksirle ölüme neden olmak” suçundan dokuz yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Keptiğ Ailesi’nin avukatlarının talebi üzerine Adli Tıp Kurumu İstanbul Trafik İhtisas Dairesi tarafından bilirkişi raporu hazırlandı.

Daire’nin 15 Ekim 2015 tarihli rapora göre Kadife’nin 1.16 promil alkollü olduğu belirlendi. Ayrıca tanık Sebiha Kök’ün “Araba motorun şeride gelerek çarptı” şeklindeki ifadesine dikkat çekildi. “Kadife’nin kendisine ayrılan şeridin dışına çıktığı, karşı yönden gelen motosikleti gördüğünde etkili bir fren önlemine başvurmadığı, yolunu eğimli olduğunu dikkate almayıp hızını ayarlamadığı” anlaşıldı. “Dikkat ve özen yükümlülüklerine aykırı davranışlar gösterdiği” için Kadife asli kusurlu görüldü. Keptiğ ise bulunduğu şeritten daha sağa yanaşabileceği gerekçesiyle tali kusurlu sayıldı.

Keptiğ Ailesi’nin avukatı Dilan Işık, bu raporla beraber Gökhan beyin kendi şeridinde gittiği ve araç sürücüsünün şerit ihlali yaptığı kesinleşti. Ancak Gökhan beyin daha da sağa yanaşabileceği yönündeki tespite  katılmıyoruz. Çünkü yokuş çıkan bir motosikletten bu beklenemez” diye konuştu.