Ölümlü kazaya taviz yok

Anayasa Mahkemesi, ölümlere neden olan araç sürücülerine verilen ehliyet cezasını savundu.

ANKARA - Anayasa Mahkemesi, ölümlere neden olan araç sürücülerine verilen ehliyet cezasını savundu. Mahkeme, bu sürücülere hapis verilmesi dışında, ehliyetlerine de bir yıl süreyle elkonulmasını öngören yasa maddesinin iptal istemini reddetti.
Sultanbeyli Asliye Ceza Mahkemesi, Karayolları Trafik Kanunu'nun "Ölümle sona eren trafik kazalarına asli kusurlu olarak sebebiyet veren sürücülerin belgeleri bir yıl süreyle geri alınır" ifadesinin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu. Mahkeme, söz konusu hükmün Anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu savundu. Başvuruda sürücü belgesinin geri alınmasında hâkimin takdir hakkı bulunmadığına dikkat çeken mahkeme, bunun 'hukuka uygun olarak vicdani kanaatlerine göre karar vermek' ilkesine aykırı olduğunu belirtti.
Anayasa Mahkemesi başvuruyla ilgili kararı açıklandı. Kuralın trafik cezalarının, caydırıcılık ve etkinlik niteliğine ağırlık kazandırılması amacıyla getirildiği, dolayısıyla hukuk devleti ilkesine aykırı olmadığına yer verilen kararda "Suç ve ceza, yasa ile tanımlanmıştır ve hâkimin takdir hakkı da yasada öngörülen koşullarla sınırlıdır" denildi.


    http://www.radikal.com.tr/7636397636390

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.