'Olumsuz enerjiler beni etkilemez'

"Anne de oldum, iş kadını da ev kadını da. Hepsini birlikte yapmayı öğrendim. O tablonun içinde sadece eş bulunduramadım... Bir erkeğin her dakika yanımda olup beni sevmesini seçmedim, çocuklarıma kısa
ama derin zamanlar ayırdım. Bu, bir tercih meselesiydi."
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

İSTANBUL - "Anne de oldum, iş kadını da ev kadını da. Hepsini birlikte yapmayı öğrendim. O tablonun içinde sadece eş bulunduramadım... Bir erkeğin her dakika yanımda olup beni sevmesini seçmedim, çocuklarıma kısa
ama derin zamanlar ayırdım. Bu, bir tercih meselesiydi."
Binlerce cüzamlının iyileşmesinde, binlerce kızın okumasında, birçok köyün okula, yola kavuşmasında payı olan Türkan Saylan'ın 70 yıllık yaşamında yer bulamayan tercih ise 'umutsuzluk'.
Günde üç saat uyku
Arnavutköy'deki evinde görüştüğümüz Saylan, göğüs kanserinden kurtulduktan 12 yıl sonra, şimdi de karaciğerinde bir rahatsızlık çıktığını söylüyor. Kendi kendine "Türkan uzatmaları oynuyorsun. Devam et" diyor. Doktor, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkanı ve Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) üyesi; hepsine de yetişiyor. Günde üç-dört saat uyuyor, bazı sabahlar önce kemoterapiye, sonra toplantılara gidiyor. Evi, yıllardır günlük işlerini sıraladığı günlüklerle dolu, saati ise 'en önemli şeyi'.
Ortaokulda karar verdi
Ensesinde topladığı saçları ve hafif kambur yürüyüşü nedeniyle babasının 'At kızım' diye sevdiği Türkan Saylan, ortaokuldayken köy hekimliğine karar vermiş. Dünyadan ve Türkiye'den cüzamı silme konusunda büyük başarı sağlayan ve Gandhi Ödülü kazanan Saylan anlatıyor:
"Tıp fakültesi öğrencisiyken evlendim, 23'ümde ilk çocuğumu doğurdum, tüberküloz geçirdim. Fakülteyi 10 senede bitirdim. Kimsenin sevmediği deri ve zührevi hastalıklar konusunda ihtisas yapan yedinci kadınım. İşçi Sigortaları Nişantaşı Hastanesi'nde çalışırken, işçi kesimiyle tanıştım, bir üniversite daha bitirdim! O sırada cüzama taktım kafayı. İngiltere'de burs buldum bir sene. 1976'da dönünce Sağlık Bakanlığı'na gittim, gönüllü olarak cüzam konusunda çalışmak istediğimi söyledim. 'Turist gelmesini mi engelleyeceksin' dediler. Ben de, 'O zaman basını yanıma alırım, sizinle mücadele ederim' dedim. Sonra protokoller yaptık. Hastane kurduk, Türkiye'yi taramaya başladık. O zaman Türkiye'de kayıtlı 10 bin cüzzamlı kişi vardı. Şu anda 2 bin 500 hastamız var. Hepsi tedavilerini gördü. Koca bir ailemiz var. Çoçuklarını okutuyoruz, çoğu artık dilenmiyor."
Kurduğu hastanede 21 yıl başhekimlik yaptıktan sonra 2002 yılında emekli olan Saylan, bu arada beş çocuklu bir ailenin en büyüğü olarak, kardeşlerine hem annelik hem ablalık yapmış. Kendini geliştirme yeteneğini, sonradan Leyla adını alan İsviçreli annesinden almış, ama annesinin çok disiplinli, kendisinin ise tam tersi olduğunu söylüyor!
Doğduğu hastanede...
Saylan biri müzisyen diğeri doktor iki çocuğunun yanı sıra ÇYDD'nin okutulmalarında çaba gösterdiği daha binlerce çocuğun annesi: "Anadolu'daki çocukları gördüğüm zaman daha duygusal oluyorum. Bu çocukların okuma hakkı var, bu çocuklar böyle kalmamalı, çünkü gözlerinde çok büyük bir istek var. O kız orada doğmuş, büyümüş, ölüyor, dokuz çocuk doğruyor, rahmi ayaklarının altında sallanıyor. Ama o ben de olabilirdim." 70 yıllık dolu dolu bir yaşam ardından Saylan, daha yolun başında çünkü, hayalleri bitmiyor. Saylan şimdi hayata merhaba dediği Alman Hastanesi'nde, hastalarını tedavi ediyor.
'Değiştirmek için YÖK üyesiyim'
Türkan Saylan, Tüm Öğretim Üyeleri Derneği ve Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği'nin de kurucusu. 12 Eylül'den sonra YÖK'ün üniversiteler üzerindeki baskısına karşı bu derneklerin kuruculuğunu yapan Saylan, "Bugün YÖK'teysem, tamamen eleştirel bakıp değiştirebilirim düşüncesiyle. Maalesef kimse değişim istemiyor" diyor. 15 yıl önce kurulan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin ise Türkiye genelinde 95 şubesi ve 16 bin üyesi var.
Kurulduğu günden beri derneğin genel başkanı olan Saylan, "Ben olumsuz eleştiri ve negatif enerjiden etkilenmeyen bir yaratığım. Bazı insanların dernekten beklentisi militanlık. Siz devlet misiniz, burs verdiğiniz çocuklardan karşılık ne bekliyorsunuz gibi sorularla yıllardır karşı karşıya geliyoruz. Misyonerlik yapıyorsunuz, kızları Hıristiyan ediyorsunuz sözleri var. Bu mücadele Türkiye'nin altyapı mücadelesi. Siyasi partiler de bizi ele geçirmeye çalışır. Biz yılmadan devam ediyoruz" diyor.


    http://www.radikal.com.tr/7460327460320

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.