Ölümü beklerken yaşam ünitesinin fişi çekildi

Ölümü beklerken yaşam ünitesinin fişi çekildi
Ölümü beklerken yaşam ünitesinin fişi çekildi

Meryem Topçu?nun ölümü üzerine aileden dokuz kişi gözaltına alınarak Asayiş Şube?ye götürüldü. FOTOĞRAF: ALİ AKSOYER / DHA

İSTANBUL - Kan kanseri tedavisi gören ve son günlerini yaşayan 22 yaşındaki Meryem Topçu’yu eve götürmek isteyen ailesinin, buna izin verilmeyince yaşam destek ünitesinin fişini çektikleri öne sürüldü.
İddialara göre, bir yıldır hastalıkla mücadele eden, evli ve bir çocuk annesi Meryem Topçu’nun kalbi önceki gece durdu. Yakınlarından bazıları solunum cihazına bağlanan kızlarının başınada dün Kur’an okumak istedi. Doktorlar bu isteği kabul edince, Acil Servis’e giren akrabaları Topçu için Kuran okudu. Ancak, yakınları daha sonra kızlarını eve götürmek istedi. Doktorlar, ailenin isteğini hastanın tedavisi devam ettiği için kabul etmedi. Dün saat 15.20 sıralarında başlayan tartışma arbedeye dö-
nüştü. Güvenlik görevlilerinin araya girmesiyle arbede önlendi. Ancak Acil Servis’teki doktor ve hemşireler saat 15.45’de Meryem Topçu’nun yaşam destek ünitesine bağlı olan fişinin çekildiğini farkettiler. Yapılan kontrolde de Meryem Topçu’nun yaşamanı yitirdiği belirlendi. 
Bunun üzerine doktorlar durumu hastane polisine bildirdi. Doktorlar bir kadın yakının Meryem’in solunum cihazının fişini çektiğini belirtti. Cinayet ekipleri, Meryem Topçu’nun hastanede bulunan sekizi kadın dokuz yakınını, olay yerine gelen savcının talimatı ile gözaltına aldı. Polis, cihazın fişinin bilerek mi yoksa kaza sonucu mu çekildiğini belirlemeye çalışıyor. (dha)