Ölümü bekleyenlere şarkılar

Ölümü bekleyenlere şarkılar
Ölümü bekleyenlere şarkılar

Anadolu Ateşi (üstte), Mor ve Ötesi, Kardeş Türküler, Arif Sağ, Cahit Berkay ve Emrah Karaca?nın sahneye çıktığı geceyi kot işçileri ilk sıradan izledi. FOTOĞRAF: AHMET DUMANLI / AA

Slikozis hastası kot taşlama işçileri kendileri için yapılan konserdeydi. Şaban Kızılay: Ölümü bekliyoruz. Murat Aydın: Çalışamıyorum. Çocuklar gibi evde oturuyorum

İSTANBUL - Kot Kumlama İşçileri Dayanışma Komitesi tarafından, ‘silikozis’ hastası işçiler için düzenlenen  dayanışma konserinde bir yandan müzik  öte yanda ölümü beklediklerini söyleyen hasta işçilerin dramı vardı.
Biletlerin 50 ve 30 liradan  satıldığı konseri yaklaşık 500 kişi izledi. Konserden elde edilecek tüm gelir, ‘silikozis’ hastalarının tedavisi ve hukuki giderleri için harcanacak.

‘Sesimiz nefesimiz’
Beşiktaş’taki Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde ‘Sesimiz Nefesiniz’ adı altında gerçekleştirilen konserin sunuculuğunu, oyuncu Şebnem Sönmez ile dayanışma komitesi üyesi gazeteci Mehmet Demir yaptı. Gecede Anadolu Ateşi dans grubu gösteri sunarken, Arif Sağ, Mor ve Ötesi, Kardeş Türküler, Cahit Berkay ile Emrah Karaca şarkı ve türküler seslendirdi. Gecede Vatan gazetesi yazarı İclal Aydın da bir şiir okudu.
Geceye CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal, ÖDP İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, DTP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel ve ‘Elveda Rumeli’ dizisinin oyuncuları da katıldı.
Salonun ön sıralarında kendi deyimleriyle ölümü bekleyen ‘silikozis’ hastaları vardı. 15 yıl kot kumlama işi yapan ve iki yıldır bu hastalıkla mücadele eden 42 yaşındaki Şaban Kızılay, “Şu anda bile bile ölümü bekliyoruz. Ama ne zaman öleceğimiz belli değil. Şu anda ölsem daha iyi” dedi.
Murat Aydın, kot taşlama işine 1993 yılında başladı. Şimdi 39 yaşında. İki yıldan beri hastalıkla pençeleşiyor: “Okula giden üç çocuğum var. Hiçbir iş yapamıyorum. Çocuklar gibi evde oturuyorum.  Çok ateş yapıyor. Devletten istediğimiz sadece şu; çalışamıyoruz. Bu biliniyor artık. Bize bir maaş bağlasın. Eşim iki senedir çalışıyor. O işe giderken ben yorganı başıma çekiyor oturuyorum, utanıyorum.” 

‘Çok ateş yapıyor’
39 yaşındaki Mehmet Beşirbaşak “1999 yılında başladım. 2007 yılında Uğur Dündar Arena programında gösterdi. Ben ertesi gün işi bıraktım. İki seneden beri hiç çalışamıyorum. Ayda 350 lira kira veriyorum. Yedi çocuğum var. Günde 21 adet ilaç kullanıyorum. Bu hastalığın bir tedavisi yok. Herkes ölümü bekliyor. Sıra bizim. Devlet artık bizi görsün. Devlet bize el atmadı, sanatçılar attı. Bu gece için herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

700 kişinin durumu ağır
Gecede ücretsiz sahneye çıkıp gösteri sunan Anadolu Ateşi Grubunun Genel Sanat Yönetmeni Mustafa Erdoğan uyardı: “Böyle bir olayın Türkiye’de yaşanması ve bu güne kadar duyarsız kalınması korkunç bir şey. Dünyada kot kumlama işi modern cihazlarda yapılıyor ve insanlara hiç zarar vermiyor. Malesef ülkemizde insan yaşamı ucuz. 5 bin kişi bu hastalıktan etkilenmiş durumda ve 700 kişinin durumu ağır. Biz de sanatçı sorumluluğumuzun bir gereği olarak bir araya geldik.”
Arif Sağ da “Bu ülkede insanlar ölümle karşı karşıya bırakılmışsa eğer, bunun bir çözümü olmalıdır diye düşünüyorum. Umarım bu tür etkinlikler insanları harekete geçirir” dedi.

En az 5 bin kot taşlama işçisi hasta
 İ.Ü. Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Zeki Kılıçaslan’ın hem kot taşlama işçilerine hem de ormara destek vermek isteyenlere seslendi: “Hasta işçilerin hukuki süreçlerini desteklemek ve sağlık yardımı için kaynağa ihtiyaç var. Bunun için Kot İşçileri Dayanışma Komitesi oluşturuldu. Gönüllü arkadaşlar var. Kalan para ile hukuki süreç ve sağlık yardımı yapılacak. 10 bine yakın kot kumlama işçisinin bu işte çalıştığını biliyoruz. Yaklaşık 5 bininin hasta olduğunu biliyoruz. Diğerlerine çağrı yapıyoruz. Gelip muayene olsunlar.”
(dha)