Ölümü bekleyerek yaşadı

Dün akşam saatlerinde kentin en ücrasındaki Altınşehir Kayabaşı Mezarlığı'nda bir genç kız sessiz sedasız defnedildi. Hava kararırken İstanbul'daki 16 hemşerisi cenaze namazını acele kıldı.
Haber: TİMUR SOYKAN / Arşivi

İSTANBUL - Dün akşam saatlerinde kentin en ücrasındaki Altınşehir Kayabaşı Mezarlığı'nda bir genç kız sessiz sedasız defnedildi. Hava kararırken İstanbul'daki 16 hemşerisi cenaze namazını acele kıldı. Üzerine toprak attı, hiç kimse ağlamadı. Kalabalık bir aşiretin parçasıydı, ama cenazesinde ailesinden hiç kimse yoktu. Çünkü 26 yaşındaki Evrim Sarıçiçekler törenin kurbanıydı. Ölümüne karar veren ailesiydi. Âşık olduğu adamla evlendiği için öldürülmüştü. O bir kimsesiz gibi, henüz yabancısı olduğu bir şehirde gömülürken sevdiği kocası Selahattin Sarıçiçekler'in cenazesi, bir otobüsün bagajında defnedilmek üzere memleketleri Şanlıurfa'ya götürülüyordu.
Törenin öldürdüğü 27 yaşındaki Selahattin Sarıçiçekler ile Evrim'in hikâyesi, Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinde iki yıl önce başlamıştı. Selahattin, 10 yıl önce çalışmak için Birecik'ten İstanbul'a gelmişti. Henüz 15 yaşındaydı, kebapçılık yaparak geçimini sağlıyordu. Kazandığı parayla annesi ve yakınlarını görmek için Birecik'e gidiyordu. Aynı ilçede yaşayan maddi durumu iyi bir ailenin kızı olan Evrim'le tanıştıktan sonra bütün hayatı değişti. Artık Selahattin İstanbul'da para biriktirip Evrim'i görmek için Birecik'e gidiyordu.
Dört ay önce kaçtılar
Evlenme hayali kuran Evrim, inşaat mühendisi babası Hüseyin Şimşek'in hayallerine izin vermeyeceğini biliyordu. Selahattin'in parası yoktu ve Evrim'in geleceği için ailesinin başka kararları vardı. Dört ay önce el ele tutuşup yeni bir hayata kaçtılar. Bir süre kimse onlardan haber alamadı. Ama Birecik'te dedikodu büyüyordu.
İmam nikâhıyla evlendiler. Bir ay sonra Selahattin ailesini aradı. Sarıçiçekler ailesi, Evrim'in babası Hüseyin Şimşek'i evliliğe ikna etti. 21 Kasım 2004 günü Birecik'teki nikâh töreninde Evrim gelinliğin içinde artık kocası olan Selahattin'in yanında duruyordu.
İki aile de törene katılmıştı. Ancak ilçede Şimşek ailesinin töreyi uygulayacağı konuşuluyordu. Nikâhtan sonra İstanbul'a geldiler. Sefaköy'de bir eve yerleştiler. Evrim komşularına "Bizi öldürecekler. Töreden kaçamazsın. Birkaç ayım kaldı, ama mutluyum" demişti. Evrim'in 29 yaşındaki ağabeyi Cenap Şimşek, geçen aralık Birecik'te dedikodular nedeniyle av tüfeğiyle kendini vurarak intihar etti. Evrim'in diğer erkek kardeşi cenaze için Birecik'e gelmelerini istedi. Ancak öldürülmekten korkan gençler Birecik'e gitmedi.
Ailesi öyle istemişti...
Sonra oturdukları mahallede kimse onları görmedi. Ev sahipleri Yahya Demir, polise haber verdi. Kapıyı açan polis, önceki gece başlarından vurulmuş genç çiftin cesetleriyle karşılaştı. Ailesi gözyaşlarıyla Selahattin'in cenazesini alarak doğduğu topraklara götürdü. İstanbul'da yaşayan Birecikli birkaç kişi ise Evrim'in cenaze işlemlerini yaptı. Evrim'i tanımıyorlardı bile. Bunu onlardan Şimşek ailesi istemişti ve hiçbir zaman mezarını ziyaret edecek kimse olmayacaktı.


    http://www.radikal.com.tr/7370447370440

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.