Ölümünden 14 yıl sonra vasiyeti gerçekleşti!

Ölümünden 14 yıl sonra vasiyeti gerçekleşti!
Ölümünden 14 yıl sonra vasiyeti gerçekleşti!
14 yıl önce Belçika'da ölen Süryani Cemil Yaramış'ın cenazesi, vasiyeti üzerine Kato Dağı'nda defnedildi. Yaramış'ın yaşadığı Cevizağacı Köyü, yaklaşık 25 önce, terör olayları nedeniyle boşaltılmıştı.

ŞIRNAK - Beytüşşebap ilçesine bağlı, Süryaniler'in yaşadığı Cevizağacı Köyü'nden yıllar önce terör olayları nedeniyle ayrılmak zorunda kalan Cemil Yaramış, yaşamını sürdürdüğü Belçika'da 14 yıl önce yaşamını yitirdi. Ölmeden önce cenazesinin Kato Dağı'nda toprağa verilmesini isteyen Yaramış'ın bu vasiyeti, bulgedeki terör olayları nedeniyle yerine getirilemedi. 'Çözüm süreci' ve silahların susmasının ardından Yaramış'ın cenazesi, Belçika'daki mezarından alınıp, getirildiği Kato Dağı'nda papazın okuduğu dualar eşliğinde toprağa verildi.

Beytüşşebap'ın Kato Dağı'nda bulunan ve Süryaniler'in yaşadığı Cevizağacı Köyü, yaklaşık 25 önce, terör olayları nedeniyle boşaltıldı. Boşaltılan köyde yaşayanların büyük bölümü Avrupa ülkelerine yerleşti. Cevizağacı Köyü'nden Belçika'ya yerleşen Cemil Yaramış, 14 yıl önce, yakalandığı bir hastalık nedeniyle 39 yaşında öldü. Yaramış, cenazesinin önce kendisinin terk etmek zorunda kaldığı köyünün bulunduğu Kato Dağı'na gömülmesini vasiyet etti.


14 YIL SONRA MEZARINDAN ALINDI

Ancak bölgede yaşanan terör olayları nedeniyle Cemil Yaramış'ın cenazesi Beytüşşebap'a getirilemeyince Belçika'da toprağa verildi. Türkiye 'de yaşanan 'çözüm süreci' ve bölgede silahların susup, PKK 'lıların geri çekilmeye başlaması üzerine yakınları Yaramış'ın vasiyetini yerine getirip cenazesinin Kato Dağı'nda toprağa verilmesini kararlaştırdı. Belçika'daki mezarı açılıp Yaramış'ın 14 yıl önce toprağa verilen cenazesi alındı.


MİDYAT'TAN PAPAZ GELDİ

Yaramış'ın cenazesini, oğlu Şenol Yaramış ile bazı yakınları Belçika'dan uçakla Türkiye'ye getirdi. Beytüşşebap'a getirilen Yaramış için vasiyet ettiği Kato Dağı'nda ikinci bir cenaze töreni düzenlendi.

Kato Dağı eteklerine kadar araçla götürülen Yaramış'ın cenazesi daha sonra omuzlarda taşınıp, gömüleceği yere götürüldü. Yaramış için Kato Dağı'nda düzenlenen cenaze törene Beytüşşebap Belediye Başkanı BDP 'li Yusuf Temel, BDP İlçe Başkanı Abdulkerim Ataman, Mardin Midyat İlçesi'nde görev yapan Süryani papaz İshak Ergun ile yaklaşık 40 kişi katıldı. Yaramış, Kato Dağı'nda dualar eşliğinde vasiyet ettiği yerde toprağa verildi.

Vasiyeti 14 yıl aradan sonra yerine getirilen Cemil Yaramış'ın oğlu Şenol Yaramış, babasının vasiyetini yerine getirdikleri için mutlu olduğunu söyledi. Yaramış, "Babam rahatsızlığı nedeniyle 14 önce vefat etti. Ölmeden önce terk etmek zorunda kaldığı Kato Dağı'na gömülmesini vasiyet etmişti. Ancak biz vasiyeti bugüne kadar yerine getirememiştik. Şimdi bölgeye huzurun gelmesi nedeniyle cenazesini getirip vasiyet ettiği yerde toprağa verdik. Burada bize yardımcı olan herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Cemil Yaramış'ın cenazesinin defnedilmesi için Kato Dağı'na götürülmesi sırasında çevrede PKK'lıların yaktığı kamyonların olduğu görüldü. Yıllar önce yakıldığı belirtilen araçların bölgede kaldıkları belirtildi. (dha/KENAN BAL)


  http://www.radikal.com.tr/113293611329365

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  radikal - Efendisiz65

  lütfen şu haberleri düzgün yazın ya. terör olayları nedeniyle deyip durmayın. devlet boşalttı işte neyin terör olaylarıydı. ya korucu olursun yada köyünüzü yakarız diyorlardı. bu adamlar bizden daha müslümandı. koruculuğu kabul etmediler köyleri boşaltıldı ve yakıldı. köylerinin adı da kürtçe "geznextir" kendileri süryanidir. yok törer olayıdır yok bilmem pkk baskı yaptı. hala aynı yalanı okuyorsunuz yahu..

  Başlığa Bak Çay Demle - saglikci.my

  Arkadaş bu editör arkadaşlar ne mantıkla yazıyor. Biraz tarafsız bir dil kullanın terörü kim yarattı. PKK mi?, Şovenist devlet mi? Kürtler sadece doğdukları topraklarda yaşam ve ölüm hakkı istiyor. siz bölge etmeyin başka ihsan istemez...

  ??????? - _SHU_

  şu terör olayları nedeniyle köyleri boşlatma deyiminden neden vazgeçilemiyor özellikle medyanın kullandığı bu dil bilerek yazılan bir dil evet terör olayları vardı ama devlet terörüyle korucu terörüyle boşaltıldı o köyler. artık medyanın bunlarıu görmezden gelmemesi gerek türk halkınında barış sürecinde yer alması bekleniyorsa gerçeklerle konuşulmalıdır. aksi takdirde pkk mağlup dağdan çekiliyor eski sisteme devam mantığı işleyecektir.

  BUNUN PKK İLE İLGİSİ NE - pispor

  süryanileri göçerten devlet ya koruyucu olacaksın yada çekip gideceksin denildi.sonunda avrupaya giden süryanilerin mallarınada komşu olan ve koruyucu olanlar el koydu.bu gün,devlet ile Kürtler arasında başlatılan bu sürecin etkisi ile süryanilerin ülkeye dönmesine ışık yakan devlet el konulan mnallarınında iadesini yapmak zorunda.Yoksa bu cenaze PKK dağdan indi diye cenazenin vasiyeti üzerine Getirlidiği gerçeği yansıtmıyor.

  TEROR OLAYLARIMI? - Secret Garden

  evet radikal dediginiz gibi TEROR olaylari yuzunden yakildi 1000 lerce koyumuz.ama hangi teror? fasist irkci turkcu devlet teroru yuzunden TURKCU IRKCI BAAS teroru yuzunden.bunu anlayin.sizin teror dediginiz sey buralarda teror degil.bizim acimizdan teror koy yakandir dil yasaklayandir insanlari sokak ortasinda katledendir.pkk elbisesi giyip kadinlara tecavuz eden jitemciler jitcilerdir.cocuklarin kanini doken fasistlerdir.korucularini bile minibusle yakan turkcu katiller surusudur.evet teror budur.