Ölümünden üç gün sonra 'domuz gribi' denildi

Ölümünden üç gün sonra 'domuz gribi' denildi
Ölümünden üç gün sonra 'domuz gribi' denildi

Ümmü Sezgin?in mezarı başında ağabeyi gözyaşı döktü. FOTOĞRAF: METİN BOLAT / AA

Türkiye'de domuz gribinden ölen üçüncü kişi Ümmü Sezgin'in ailesine 'zatürreeden öldü denildi', üç gün sonra ailesine H1N1 tespit edildiği bildirildi

KONYA - Domuz gribinden Türkiye’de ölen üçüncü kişi olan 46 yaşındaki Ümmü Sezgin ağabeyi Ahmet Sezgin soğuk algınlığı diye hastaneye götürdüğü kardeşinin bir gün içinde hayatını kaybettiğini söyledi. Aile Ümmü Sezgin’in domuz gribi olduğunu ölümünden üç gün sonra Sağlık bakanlığı’nın açıklamasıyla öğrenmiş.
Domuz gribinden ölen üçüncü kişi Ümmü Sezgin, Konya’nın Doğanhisar ilçesinde yaşıyordu. Altı yaşında geçirdiği bir hastalık nedeniyle yürüme engelliydi. Son yıllarda önce babasını sonra annesini kaybetmişti. Kardeşine bakan ağabey Ahmet Sezgin’in anlatımlarına göre yaşadığı acılara karşın hep ayakta ve hayata bağlı biriydi. Birkaç gün önce hastalandığında basit bir soğuk algınlığı sanmışlardı.
Ağabey Ahmet Sezgin sonrasında yaşananları şöyle anlattı: “Rahatsızlığından dolayı pazar günü Doğanhisar Devlet Hastanesi’ne götürdüğüm kardeşim, buradan Konya’daki Meram Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edildi. Doktorlar kardeşimde akciğer yetmezliği olduğunu söylediler. Hastaneye götürülürken şuuru tamamen yerinde olan kardeşimi pazartesi sabah saat 07.00’de kaybettik. Bir gün içerisinde hayatını kaybetti.”
Ümmü Sezgin’in ailesi ve komşuları Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasının ardından ölüm nedenini domuz gribi olduğunu öğrendi ve sağlık taramasından geçirildi. Bu kişilerde domiz gribine rastlanmadı.
Bakanlık yaptığı açıklamada, tedavisi hastanelerde sürdürülen laboratuvar teyitli pandemik A(H1N1) grip vaka sayısının 16 olduğunu ve durumu ağır olan 3 hastanın tedavisinin ise yoğun bakımda olduğunu açıkladı. (dha)