Ölümüne müdahale

Barikata iş makinesi
Polis, 'ölüm orucu' eyleminin sürdüğü Küçükarmutlu'daki iki eve barikatları aşmak için iş makinelerinin desteğiyle
operasyon yaptı. Kar maskeli, ağır silahlı özel tim polislerinin yer aldığı müdahalede göz yaşartıcı bomba kullanıldı.
'Kurşun yarası yok'
Operasyonda dört kişinin öldüğü açıklandı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, hastaneye kaldırdıkları 12 eylemcinin kendilerini yaktığını ama hiçbirinde kurşun yarası bulunmadığını söyledi.
Haber: AHMET ŞIK/ULAŞ YILDIZ / Arşivi

İSTANBUL - Polis, F tipi cezaevlerini protesto etmek amacıyla bir yılı aşkın süredir ölüm orucu eyleminin devam ettiği Küçükarmutlu'ya operasyon düzenledi. Operasyonda dört kişi öldü, ikisi ağır 10 kişi de yaralandı.
Ölenlerin isimlerinin Arzu Güler, Sultan Yıldız, Bülent Durga ve Barış Kaş olduğu öğrenildi.
Silah sesleri susmadı
Gaz bombaları, otomatik silahlar, panzer ve iş makinelerinin kullanıldığı operasyonda, Emniyet Müdür Yardımcısı Turan Tuna, eylemcilerin kendilerini yaktıklarını öne sürdü. İstanbul Emniyet Müdürü Hasan Özdemir de Tuna'nın açıklamalarını tekrarladı. Ancak, operasyonun başladığı saatlerden itibaren bölgede yaklaşık iki saat boyunca silah sesleri duyuldu.
Operasyon sırasında ölüm orucu eylemcilerinin
bulunduğu ve yine bu eylemde daha önce hayatını yitiren Şenay Hanoğlu'na ait ev, iş makineleriyle kısmen yıkıldı. Çok sayıda kişi de gözaltına alındı.
Gaz bombası kullanıldı
Küçükarmutlu girişinde toplanan panzer destekli çok sayıda polis, dün saat 14.30 sıralarında mahallenin iç kesimlerine doğru ilerlemeye başladı. Yollara kurulan barikat ile engelleri panzer ve iş makinelerinin yardımıyla kaldıran polis, bazı evlere de göz yaşartıcı gaz kullanarak müdahalede bulundu. Olaya tanık olanlar, yoğun biçimde gaz bombası kullanıldığını belirterek, polisin silahlarla evlere girdiğini iddia etti.
Kar maskeli, özel tim polislerinin de yer aldığı operasyonda önce ölüm orucunun sürdürüldüğü birinci evin önüne panzer getirildi. İçeriye göz yaşartıcı bomba
atıldığı sırada ölüm orucunu sürdüren Haydar Bozkurt, operasyonu protesto ederek kendini yaktı.
Polis bölgeyi terk etti
Operasyonla birlikte ölüm orucunu 152 gündür devam ettiren Arzu Güler öldü. Diğer eylemciler de ambulanslarla hastanelere taşındı. Polis operasyonu tamamladıktan sonra ölüm orucunun sürdürüldüğü evlerde bulunan 2 bilgisayar ile dokümanlara el koydu. Panzer, iş makineleri, ambulans ve itfaiye araçlarının Küçükarmutlu'dan çıkışlarını sağlayan polis, 18.00'de bölgeyi terk etti.
Şişli Etfal ve İstinye Devlet Hastanesi'nde 4 ölü ve ikisi ağır 10 yaralının bulunduğu belirlendi. Ölenlerin isimlerinin Arzu Güler, Sultan Yıldız, Bülent Durga ve Barış Kaş olduğu açıklandı. Yaralılardan isimleri belirlenenler ise şunlar: Eylem Göktaş, Zeki Doğan, Ahmet Güzel, Nurgül Kayapınar, Haydar Bozkurt ve Sinan Törkü.
Küçükarmutlu'da daha önce de operasyon söylentileri gündeme gelmiş, bunun üzerine ölüm orucunu sürdüren 10 eylemci, "Kendimizi yakarız" diye açıklama yapmışlardı. Ancak ölüm orucu eylemcileri, 19 Aralık'ta eşzamanlı olarak tüm cezaevlerine düzenlenen operasyonda çok sayıda tutuklunun görevliler tarafından yakıldığı iddiasını hatırlatarak,
"Benzer bir şeyin yaşanması ihtimaline karşı hazırlıklı olacağız" demişlerdi.