Ölür denilen Gökay ilik nakliyle hayatta

Doktorların altı aylıkken 'ağır kombine immün yetmezliği' (bağışıklık yetmezliği) teşhisi koyup "Bu hastalar bir yaşından fazla yaşamaz" dediği Gökay, ilik nakliyle hayata tutundu.
Haber: EROL AKKIR / Arşivi

ANTALYA - Doktorların altı aylıkken 'ağır kombine immün yetmezliği' (bağışıklık yetmezliği) teşhisi koyup "Bu hastalar bir yaşından fazla yaşamaz" dediği Gökay, ilik nakliyle hayata tutundu. Belçika'dan getirilen kordon kanından ilik nakli yapılan 3.5 yaşındaki Gökay, 10 gün sonra hastane dışına çıkabilecek.
Hacettepe Üniversitesi'nde doktorların, oğulları Gökay'ı nezle mikrobunun bile öldürebileceğini söylediğinde dünyaları başına yıkılan Turgay ve Hülya Özgümüş çifti, Zonguldak'taki evlerine çocuklarını mikroplardan korumak için özel oda yaptırdı. Umutlarını kesmeyen aile, 11 ay önce Akdeniz Üniversitesi Çocuk Hastalıkları Servisi'ne başvurdu. İlik nakli bekleyen Gökay için müjde Belçika'dan geldi. Brüksel'den getirilen kordon kanı, Akdeniz Üniversitesi Çocuk Sağlığı Transplantasyon Merkezi'nde Gökay'a başarıyla nakledildi. Doktorların Gökay'ın bağışıklık sisteminin sıfır noktasında olduğunu söylediğini belirten baba Turgay Özgümüş, "Vücuduna girecek en basit mikropla dahi savaşamayacağını söylediler. Gökay'ı nezle mikrobunun bile öldürebileceğini duyduğumuzda dünya başımıza yıkıldı sanmıştık. Eşim Hülya ile birlikte, Gökay'ımızı adeta sırça köşkte koruduk. Ama her şeye değdi" dedi.