Ombudsman: Bu şiddet denge üstü

Ombudsman: Bu şiddet denge üstü
Ombudsman: Bu şiddet denge üstü
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Kamuoyunda ‘ombudsman’ olarak bilinen Kamu Denetçiliği Kurumu, 1 Mayıs gösterileri sırasında kafasına isabet eden gaz fişeği ile ağır yaralanan Dilan Alp ile ilgili başvuruya dair incelemesini tamamladı. Önümüzdeki günlerde açıklanması beklenilen kararda, polisin davranışı “denge üstü” olarak nitelendirildi.
17 yaşındaki Dilan, 1 Mayıs 2013 günü Taksim’deki 1 Mayıs gösterilerine katılmak isterken, polisin attığı gaz fişeğinin başına isabet etmesi sonucu ağır yaralandı. Hastanede bir süre tedavi gören Dilan sağlığına kavuştu.

Anayasa ihlal edildi

Gündem Çocuk Derneği, Dilan ile ilgili olarak Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvurdu. Başvuruda Dilan’ın 1 Mayıs günü maruz kaldığı işkence, kötü muamele, yaşama kast ve şiddet ile olayın ertesi günü Vali Hüseyin Mutlu’nun yaptığı “Dilan örgüt üyesiydi” açıklamasının, Türkiye ’nin taraf olduğu BM Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin ihlali anlamına geldiği belirtildi. Başvuruda, müdahale edilen topluluk içerisinde çocukların olduğu görmezden gelinip “orantısız güç” kullanıldığı da vurgulanarak şöyle denildi: “Böylece, anayasanın ‘Çocuğun Korunması’, ‘Çocuğun Yüksek Yararı’, ‘Yaşam Hakkı’ ve ‘İşkencenin Önlenmesi’ maddeleri ihlal edilmiştir. Bunların yanında tutumu ile Vali Mutlu temel yükümlülüğü olan çocuğu korumak yerine yaptığı açıklamayla Dilan Alp’in mağduriyetine yol açarak, görevini ihmal etmiş, kötüye kullanmıştır.” Kamu Denetçiliği Kurumu, başvuruyla ilgili incelemesini tamamladı. İmza aşamasına gelen kararda hak ihlali tespitinde bulunuldu. Kurum kaynaklarının verdiği bilgiye göre, Dilan’ın yaralanmasına neden olan polisin müdahalesi ile Dilan’ın davranışları arasında denge bulunmadığı vurgulandı.