Ombudsman kapısını bugün vatandaşa açıyor

Ombudsman kapısını bugün vatandaşa açıyor
Ombudsman kapısını bugün vatandaşa açıyor
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK - yurdagul.simsek@radikal.com.tr / Arşivi

Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsman) bugünden itibaren kapılarını vatandaşa açıyor. Artık, çalıştığı ya da gittiği kamu kurumunda haksızlığa uğradığını düşünen, kılık kıyafeti ya da cinsel tercihi nedeniyle ayrımcılık gördüğünü iddia edenler yargıdan önce ombudsmana başvurabilecek.
Ombudsman, şikâyetlerle ilgili inceleme ve araştırma yaparak rapor hazırlayacak; idareden tutum ya da eylemini düzeltmesini isteyecek. Ombdusmanın kararları ‘tavsiye’ niteliğinde olacak, ancak hazırlanan raporlar Meclis’e sunulup Resmi Gazete ’de yayımlanarak idare üzerinde kamuoyu baskısı oluşturulacak.
Türkiye ’nin ilk ombudsmanı, Kamu Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu, Radikal’e yaptığı açıklamada, bugünden itibaren kamu kurumlarıyla ilgili şikâyet başvurularını almaya başlayacaklarını, mahalli idarelerle ilgili başvuruların ise 29 Ekim 2014’te başlayacağını söyledi.

Kürtçe, İngilizce, Arapça

Ömeroğlu’nun verdiği bilgiye göre idarenin kararlarıyla ilgili başvuru için, ‘idari başvuru yollarının tüketilmesi’ şart. Ancak, idarenin tutum ve davranışlarıyla ilgili başvuru için buna gerek olmayacak. İspata yönelik bir belgeyle örneğin şahit göstererek de başvuru yapılabilecek. Ömeroğlu, “Kılık kıyafeti nedeniyle askeri tesislere giremeyen ya da cinsel tercihleri nedeniyle kamu görevlerinden farklı muamele görenler de başvurabilecek mi?” sorusuna, “Evet, bunlar tutum ve davranışlara girer ve belge aranamaz, ne aranabilir belki ispat için şahidi olabilir, bir görüntüsü olabilir, asker beni almadı diye...” yanıtını verdi.
İdarenin geriye dönük 6 ayı kapsayan eylem ve tutumlarına ilişkin başvuru yapılabilecek. Bizzat, e-posta veya postayla yapılabilecek başvurular için ücret alınmayacak.
Türkçe yapılacak başvurular için Türkçe, Kürtçe, İngilizce ve Arapça dillerinde tanıtım afiş ve broşürler hazırladıklarını anlatan Ömeroğlu, İstanbul , İzmir, Diyarbakır, Van, Erzurum, Trabzon, Samsun gibi büyük kentlerde irtibat büroları açmayı da planladıklarını söyledi.

Kararlar ‘tavsiye’ ama...

İdare ombudsmanın verdiği karara 30 gün içinde uyacak. Uymuyorsa da gerekçesini bildirmek zorunda olacak. Raporlarının TBMM’ye sunulacağını ayrıca kararlarına ilişkin yıllık raporlarının Resmi Gazete’de yayımlanacağını anlatan Ömeroğlu, raporlarında yer alacak ‘kötü yönetim, keyfilik, hak ihlali’ gibi saptamalardan sonra hangi yönetim olursa olsun buna bir çözüm getirmek zorunda kalacağını kaydetti. Ömeroğlu, “İspanya ve Yunan ombudsmanlarının verdikleri kararların yüzde 70’in üzerindekine idare uyuyor” dedi.
Kamu Başdenetçisi veya görevlendireceği denetçinin, özel raporlar hazırlayıp kamuoyuna açıklayabileceğini de vurgulayan Ömeroğlu, “Örneğin çok güncel olan kadına şiddet, çocuk istismarı, cinsel istismar, insan hakları ihlalleri. Biz bunlara her zaman için rapor düzenleyip paylaşabiliriz” dedi. Ömeroğlu, bu konularla ilgili ‘yerinde inceleme’ de yapacaklarını vurguladı.
Ömeroğlu, çözüm sürecine ise “Bu süreç kesinlikle desteklenmeli. Cebir, şiddet, tehdit yakın tehlike olmasın herkes düşüncesini serbestçe açıklamalı, hakaret olmamak kaydıyla” diye değerlendirdi.