Ombudsman'a ilk şikayet kendisiyle ilgili oldu

Ombudsman'a ilk şikayet kendisiyle ilgili oldu
Ombudsman'a ilk şikayet kendisiyle ilgili oldu
Genç Siviller oluşumu, Hrant Dink'i mahkum eden kararın altında imzası olan ve daha sonra Ombudsman olarak atanan Nihat Ömeroğlu'nu, !Ombudsman'a şikayet etmek için harekete geçti.

Radikal.com.tr - 2010 Referandumu’yla kurulan Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsmanlık) 29 Mart 2013 tarihi itibarıyla resmen çalışmaya ve vatandaşların şikâyetlerini almaya başladı.
Ombudsman’a ilk şikâyeti ise, daha önce İstanbul Barosu’na karşı Taksim’de yaptıkları eylemle gündeme oturan Genç Siviller organizasyonu yapıyor. Genç Siviller, Hrant Dink kararında imzası olan Ombudsman’ı Ombudsman’a şikâyet ediyor.

Genç Siviller’den konuyla ilgili yapılan açıklamada şöyle denildi:
“Ombudsmanlık koltuğuna oturan eski Yargıtay Üyesi Nihat Ömeroğlu, Türkçe bilen herkesin doğru anlayacağı bir yazıyı yanlış anlayarak, Hrant Dink’i mahkum eden 301 davasının altına imza atmış ve daha sonra kendisini “Kim olduğunu bilmiyordum, rutin olarak imzaladım” diye savunmuştu. Böyle bir kararın altında imzası olan ve bugüne kadar özür dilemeyen bir kişinin Kamu Denetçiliği Kurumu’yla amaçlanan vatandaşı idareye karşı koruma görevini yerine getirebileceğini, bireysel hak ve özgürlüklerimizi savunabileceğini düşünmüyoruz. Bu yüzden eski Yargıtay üyesi, Ombudsman Nihat Ömeroğlu’nu, Ombudsman’a şikayet ediyoruz.”

Genç Siviller, bu fikri paylaşanları https://ebasvuru.ombudsman.gov.tr linkindeki formu doldurarak Ombudsman’ı Ombudsman’a şikayet etmeye çağırdı.