Ombudsmana Yunan desteği

Türkiye'de seçilecek ombudsmanın başı sıkışırsa, yardımına Yunanlı meslektaşı gelecek. Yunanistan ombudsmanı Kaminis, "Türk devletiyle bizimki birbirine benziyor, maalesef eksikleri bakımından" diyor.
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Türkiye, ombudsmanlık teşkilatlanmasında tercihini Yunanistan'dan yana kullandı. Teşkilatlanmanın yanı sıra, her gerektiğinde Türk ombudsmanın yardımına koşacak olan Yunanlı ombudsman Yorgos Kaminis, devlette büyük benzerlikler bulunduğu için Türkiye'ye en yararlı seçimin Yunanistan olduğu görüşünde: "Yunancada kullanılan iki Türkçe kelime var: Rüşvet ve bahşiş. Türkiye'de devlet sektöründe çalışanların eğitim düzeyi yüksek değil. Devlet yönetimi sanki vatandaşa kapalı. Ortak bir yan daha var, devlet gizleniyor, vatandaşa cevap vermiyor."
Kaminis, Radikal'in ombudsmanlıkla ilgili sorularını yanıtlarken, deneyimlerini ve iki ülke arasındaki benzerlikleri anlattı:
Ombudsman veya halkın denetçisi nedir, kimdir?
Resmi bir kurumuz ama kimseye bağlı değiliz, sadece parlamentoya hesap veriyoruz. Obmudsman, yani ben, parlamentoca seçildim. Ombudsmanın başlıca özelliği bağımsızlığı. Vatandaş ile devlet arasında arabulucu.
Vatandaş devlet ile sorunu olduğunda mı size geliyor?
Daha çok devlet ile halledilmesini istediği bir anlaşmazlığı olduğunda. Örneğin, devletin haksız olarak evini onarmasına izin vermediğine inanıyorsa, emekliliği gecikmişse ya da bir yabancının, çalışma izni uzatılmamışsa... Devletin, birkaç istisna dışında tüm birimleriyle muhatap oluyoruz.
Başvuru durumunda genel olarak ne yapıyorsunuz?
Bizde bürokrasi ağır çalışmıyor. Başvuruyu, konusuna göre ombudsmanın çalışma arkadaşları olan uzmanlardan birisine iletiriz. O da, kısa sürede ilgili devlet kurumuyla temasa geçer. Ne oluyor bu adamın meselesi, diye sorar? Devlet kurumundan gelen cevap incelenir. Vatandaş haklıysa, yine o devlet kurumuna başvurup, 'Bu adamın sorununu halledin', deriz.
Sizde ombudsmanlık 1998 yılında kuruldu. Yedi yılda vatandaşın ilgisi ne kadar oldu?
Ombudsman, Yunan halkının takdirini kazandı. Tabii önceleri biraz şüpheyle baktılar. Yunanlının bir geleneği vardır, devletten gelen her şeye güvenmez pek. Bizim de hızlı hareket edip, tarafsız olacağımızdan şüphe ettiler. Artık 11 milyonluk Yunanistan'da her yıl 11 bin kişi başvuruyor. Biz de tecrübelerimizle devletin nerelerde zayıf kaldığını öğrendik, hükümete önerilerde bulunuyoruz, gerekli değişiklikleri yapıyorlar.
Hangi kurumlarla muhatap olmuyorsunuz?
İstihbarat teşkilatını denetlemiyoruz. Ya da, verdikleri siyasi kararlardan ötürü bakanları denetlemiyoruz. Vatandaş gelip 'Bu yasa tasarısı haksız' diyor. Bunu denetleyemeyiz ama o tasarı yasa olup yürürlüğe girdikten sonra uygulamayı yapan kurumu denetleyebiliyoruz. Denetlemediğimiz bir diğer kurum da kilise.
Yani siz bir çeşit mahkeme, hâkim misiniz?
Ombudsman aslen mahkemelere başvurmaktan kaçınılması için vardır. Bir anlamda Osmanlı dönemindeki kadılara benzetebilirsiniz. Mahkeme sürecine girilmesini önleyebiliyoruz.
Türkiye ile bu konudaki işbirliğiniz nasıl başladı?
AB'nin, Türkiye'de ombudsmanlık kurulması ile ilgili bir programı sayesinde hazırlığı öğrendik. Türk Adalet Bakanlığı'nın hazırladığı yasa tasarısı parlamentoda oylanacak. Ombudsman seçildiğinde, biz onun başlıca yardımcısı olacağız (senior partner). Bildiğimiz her şeyi ona sunacağız. Teşkilatlanmasına yardımcı olacağız. Program gereği bizden biri Türkiye'ye yerleşecek. 1.5 milyon avroluk programın maliyetini Avrupa Birliği karşılayacak.
Türkiye için başka öneriler var mıydı?
Vardı. İspanya, Danimarka, Hollanda, Macaristan'dan. Biz Avusturya ile birlikte (junior partner) bir program sunduk.
Sizce Türkiye niçin Yunanistan'ı tercih etti
Türk Adalet Bakanlığı'nın ilgili komisyonu ile görüştüğümüzde kendilerine bir şey söyledim, 'Eğer Türk olsam, bu iş için bana bir Yunanlı, bir İskandinav, bir İspanyol, bir Fransız gelse, bana aramızdan sana yardım için kimi istiyorsun, diye sorsalar, Yunanlıyı seçerdim' dedim. Nedeni basit, Yunanistan'daki devlet sektörü yapısının Türkiye ile benzerlikleri çok fazla.
Eksiklikleri, zayıflıkları mı kastediyorsunuz?
Maalesef evet, eksiklikleri...
Benzerlikler neler?
Biliyor musunuz, Yunancada kullanılan iki Türkçe kelime var: Rüşvet ve bahşiş. Türkiye'deki ziyaretlerimde edindiğim izlenim, devlet sektöründe çalışanların eğitim düzeyinin yüksek olmadığıdır. Ayrıca devlet yönetimi sanki vatandaşa kapalı. Vatandaşın kendini ilgilendiren bir konuda ilgili daireye ulaşabilmesi güç. İşte ombudsman bu görevi üstlenecek.
Ortaklığın ikili ilişkilerdeki önemi ne?
İki halk için son derece ümit veren bir mesaj. İki ülkenin sorunlarını aştıklarına dair bir kanıt. Ege bizi ayıran değil birleştiren deniz olmalı. Bana göre, resmi kurumlar arasından bundan daha iyi işbirliği örneği olmadı.
Ombudsman hangi noktaya kadar devleti denetleyebilir?
Ulusal ve devlet güvenliği hariç, her şeyi. Kurumlara gidiyoruz, dosyaları raftan indirin diyoruz. Ya da bir ev yasal inşa edildi mi edilmedi mi diye gidip yerinde inceleme yapıyoruz. Yani halkın denetçisi, halkın avukatıyız.
Türkiye'de başarılı olacağına inanıyor musunuz?
Bu bazı şeylere bağlı. Öncelikle bağımsız olmalı. Seçilecek kişi de kurumun bağımsızlığını koruyacak biri olmalı. Bu nedenle parlamentonun büyük çoğunluğunca kabul edilmesi önemli. Kurumda personelinin nasıl tercih edileceği de önemli. Bir de ilgili yasanın kendisine ne kadar haklar tanıyacağı önem taşıyor.


    http://www.radikal.com.tr/7414057414050

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.