'Ombudsman'dan Diyanet'e uyarı: Hakkaniyetli davranmadınız

'Ombudsman'dan Diyanet'e uyarı: Hakkaniyetli davranmadınız
'Ombudsman'dan Diyanet'e uyarı: Hakkaniyetli davranmadınız
Diyanet İşleri Başkanlığı Nevşehir'de Kısım Şefi kadrosunda çalışan bir kişinin atamasını 'kızı şizofren hastası olması' sebebiyle itiraz etmesine rağmen onayladı. Konu, Kamu Denetçiliği Kurumu'nun gündemine geldi. Kurum, Diyanet'in takdir yetkisini kullanırken hakkaniyete uygun hareket etmediğine karar verdi.

 

MİRAY ÇİMEN

Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği gereği 15 Ekim 2012 tarihinde web sitesi üzerinden son görev yaptıkları yerde azami hizmet süresi 5 yıl ve daha fazla olan vaiz, şube müdürü ve şeflerin nakil formunu 9 gün içerisinde doldurmasını talep etti. Nakil yapılacak olan personelin, yer değişiklikleri yapacağı tarihin ise 15 Mayıs-15 Temmuz arası olan uygun mevsim şartlarında yapılacağı ifade edildi. Ataması yapılacak kişilerin 10 tercih yapmaları da istendi.

ŞUBATTA YER DEĞİŞTİRDİ

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Nevşehir İl Müftülüğü İdari ve Mali İşler Kısım Şefi Kadrosunda çalışan bir kişi, bir kızının yaklaşık 17 yıldır kronik şizofren hastası olması sebebiyle görevden ayrılması halinde aile bütünlüğünün bozulacağı ve eşinden ayrılan diğer kızının da iki çocuğuyla birlikte kendi yanında yaşadığı gerekçesiyle formda sadece Nevşehir İli’ni işaretleyerek başvuru yaptı. Ancak Diyanet İşleri Başkanlığı kişinin Aksaray İl Müftülüğü Personel Kısım Şefliği’ne naklen atamasını yaptı. Kişi, 15 Şubat 2013 tarihinde eski görev yerinden ayrılarak, 28 Şubat tarihinde Aksaray İl Müftülüğü’nde görevine başladı.

HAKKANİYETLE BAĞDAŞMAZ

Ataması yapılan kişi posta yoluyla Kamu Denetçiliği Kurumu’na ataması hakkında şikayette bulundu. Konuyu gündemine alan Kurum, tavsiye kararında Diyanet İşleri Başkanlığı’nın dilekçeleri yasal gerekçelerle reddettiğini belirttiğini ifade ederek, kişinin görev yerindeki azami süreye bakılarak, görev yerinin değiştirilme zamanına ilişkin hükme uyulmasının hakkaniyete uygun olmadığını vurguladı. Kurum kararında şunları kaydetti:
“Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Aksaray İl Müftülüğü Şef kadrosundaki görevin personel temini, görevde yükselme ve atama yoluna gidilerek her zaman için yürütülmesi mümkündür. Kamu ilkesinin bütünlüğü ve devamlılığı ilkesi gereğince, kamu görevlilerinin özel koşullarına göre verimliliklerinden ve hizmetlerinden en yüksek oranda yaralanılacak bir biçimde çalıştırılmalarının kamu yararına uygun düşeceği ortadadır. Hakkaniyetin takdir yetkisini kullanırken, hukuk kuralları içinde kalınmasını, hukukun ana ilkelerine uygun olmasına dikkat edilmesi gerektiğini ifade etmesine karşın, kış ortası yapılan yer değiştirme işlemi sonrası kızının sağlık problemleri ve ailevi nedenlerle sıkıntı yaşayacağı ve mağdur olacağı ortada iken, yürütülen yer değiştirme işleminin sürdürülmesinin adalet ve hakkaniyet işlemiyle bağdaşmayacağı ortadadır.”