Ömer Çelik: Asıl milliyetçilik budur

Ömer Çelik: Asıl milliyetçilik budur
Ömer Çelik: Asıl milliyetçilik budur
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ile Orhun Vadisi'nde incelemelerde bulunan Kültür Bakanı Ömer Çelik, 2005'e kadar açık arazide korumasız duran Bilge Kağan ve Kül Tigin yazıtlarının, Türkiye'nin koruması altına alındığını hatırlattı...

ULAN BATUR – Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ile Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Orhun Vadisi'ndeki Bilge Kağan ve Kül Tigin anıtlarının yer aldığı müzede incelemelerde bulundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'la birlikte Moğolistan'a gelen Başbakan Yardımcısı Bozdağ ve Bakan Çelik, helikopterle başkent Ulan Batur'a 400 kilometre mesafedeki Karakurum bölgesine geçti. Türk tarihinin en eski belgeleri olarak bilinen Orhun Vadisi'ndeki yazıtların korunduğu müzeyi ziyaret eden iki bakan, çevre sakinleri tarafından coşkuyla karşılandı.

Yerel müzik dinletisinin ardından bölge halkı Başbakan Yardımcısı Bozdağ ve Bakan Çelik'e birer at hediye etti.

Cuma namazını müze alanındaki kıl çadırda kılan Bozdağ ve Çelik, 2005 yılında TİKA tarafından açık alanda yıpranmaması için o bölgede kurulan müzeye taşınan yazıtları inceledi. Yazıtların bulunduğu vadiden çıkarılan diğer tarihi kalıntıları da inceleyen Başbakan Yardımcısı Bozdağ ile Kültür ve Turizm Bakanı Çelik, bölge sakinleriyle de sohbet etti.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, 2005 yılına kadar açık arazide hiçbir koruma unsuru olmaksızın duran Bilge Kağan ve Kül Tigin yazıtlarının, 2005 yılında Başbakan Erdoğan 'ın bölgeye yaptığı ziyaretin ardından Türkiye Cumhuriyeti'nin koruması altına alındığını hatırlattı. Bakan Çelik, "Asıl milliyetçilik budur. Türk tarihinin en eski ve en önemli belgeleri konumunda olan bu anıtlar, bu alanda öylece korunmasız ve açıkta, doğaya terk edilmiş şekilde duruyordu. Başbakanımızın talimatıyla TİKA, burada özel ve önemli bir çalışma başlattı. Eserler müzeye taşındı. Bulundukları yere ise aslına uygun olarak yapılan kopyaları konuldu. Böylece Türk tahinin en değerli hazineleri koruma altına alındı. Bu bölgeye geliş için yol yoktu. 46 kilometrelik yolu da Türkiye Cumhuriyeti yaptı" diye konuştu.


AA


  http://www.radikal.com.tr/112928411292846

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Zeka - gazetey

  o anıtta yazılanları okuyup anlayacak zeka parıltısı yoksa bile Mustafa Kemal in Gençliğe Hitabını okuyun.

  Biliyorlar mı? - Gılgameş

  Sayın bakanlar o uygarlığı yaratan Eski Türklerin M.S. 700 yılında ortadan kalktıklarını biliyorlar mı? Şimdi kendilerine Türk diyenlerin o insanlarla dil dışında hiçbir bağlantıları olmadığını da birgün öğrenecekler. Umarım. Sonrada milliyetçilikten bahsederler.

  İCAT ÇIKARMAYIN - HARAYDIN

  Asıl milliyetçilik diye bir şey yoktur.İcat çıkarmayın. Milliyetçilik iki çeşittir. Biri vahşi milliyetçilik=menfi milliyetçilik=cahiliye asabiyeti=ırkçılık=unsuriyetçiktir ki insanlık, demokrasi ve müslümanlık düşmanıdır, insanlık demokrasi ve müslümanlık ta ona düşmandır. Diğeri müspet milliyetçiliktir ki ne diğerine zulm aracı olarak ne hak gaspı olarak kullanılır, ne yanlışta, haksızlıkta, cinayette kavminin üyelerinin suçuna ortak olur yada sevinir. Kavmini müspt hareket ettiği, üretici olduğu, İslamın bayraktarı olduğu için sever teşvik eder. yeni icat çıkarmayın asıl milliyetçilik diye bir şey yoktur. Aradaki en somut fark biri kendi kavmine yada başka bir kavme bomba atar biri benim adamlar bomba olup patladı, mayın olup parçaladı, molotof olup yaktı benim kavmim yakmayı yıkmayı peynir ekmek gibi sıradan iş haline getiriyor diye içinden sevinirse bu vahşi milliyetçiliğin ta kendisidir.

  Aman Irkcilik Olmasin, Karistirmis olmayin? - Murad-IV

  Bizim asirlik yanlisimiz, Fransa, Isvicre gibi politik bir ulusmuyuz yoksa Almanya gibi kan-etnisite ulusumuyuz bilemeyisimiz, daha kotusu bilmedigimizi de bilmeyisimiz.. Sonra boyle gulumseyerek pozlar verirsiniz (siritma demeyelim de yorumumuz yayinlansin, oldu mu? olmadi ya).

  Ben de sandım ki... - serseriser

  Bakan Çelik "Bölgeye geliş için yol yoktu. 46 kilometrelik yolu da Türkiye Cumhuriyeti yaptı"... Allah Allah!... Ben de siz yaptınız zannettim... Türkiye Cumhuriyeti yaptı demek ha!... Bu ne sevgi, bu ne hassasiyet!... Arkadaşlar kaldırımda yürürken dikkat edin, kafanıza saksı düşerse Bakan olursunuz valla!...

  BM'lerde Yapıyor bu işleri - iyiturks

  Yapılan iş gerçekten güzel ve övgüyü hak ediyor. Ancak kavramlar ve konular karışmamalıdır. Önemli olan oraya O işi hangi isim ve hangi sıfatla yaptığınızdır. Bu işi BM yapması ile TÜRKİYE CUMHURİYETİ adına yapmak farklıdır. Devlete ve bayrağa sahip çıkmak bağnaz bir milliyetçilik değildir. Bu konularla hiç ilgisi olmayanlar bile son günlerdeki saçmalıklardan rahatsız olup tepki vermek durumunda kaldı. Bununda tek nedeni Hükumet yetkililerin T.C konusunda yapılan saldırılara tepkisiz ve duyarsız kalmalarıdır. Hiç alakasız konularda bile açıklama yapanlar Devletin Özüne yapılan saldırılar karşışında tepkisiz kalmaları anlaşılır ve kabul edilir bir tutum değildir.