Ömer Çelik: Asıl milliyetçilik budur

Ömer Çelik: Asıl milliyetçilik budur
Ömer Çelik: Asıl milliyetçilik budur
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ile Orhun Vadisi'nde incelemelerde bulunan Kültür Bakanı Ömer Çelik, 2005'e kadar açık arazide korumasız duran Bilge Kağan ve Kül Tigin yazıtlarının, Türkiye'nin koruması altına alındığını hatırlattı...

ULAN BATUR – Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ile Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Orhun Vadisi'ndeki Bilge Kağan ve Kül Tigin anıtlarının yer aldığı müzede incelemelerde bulundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'la birlikte Moğolistan'a gelen Başbakan Yardımcısı Bozdağ ve Bakan Çelik, helikopterle başkent Ulan Batur'a 400 kilometre mesafedeki Karakurum bölgesine geçti. Türk tarihinin en eski belgeleri olarak bilinen Orhun Vadisi'ndeki yazıtların korunduğu müzeyi ziyaret eden iki bakan, çevre sakinleri tarafından coşkuyla karşılandı.

Yerel müzik dinletisinin ardından bölge halkı Başbakan Yardımcısı Bozdağ ve Bakan Çelik'e birer at hediye etti.

Cuma namazını müze alanındaki kıl çadırda kılan Bozdağ ve Çelik, 2005 yılında TİKA tarafından açık alanda yıpranmaması için o bölgede kurulan müzeye taşınan yazıtları inceledi. Yazıtların bulunduğu vadiden çıkarılan diğer tarihi kalıntıları da inceleyen Başbakan Yardımcısı Bozdağ ile Kültür ve Turizm Bakanı Çelik, bölge sakinleriyle de sohbet etti.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, 2005 yılına kadar açık arazide hiçbir koruma unsuru olmaksızın duran Bilge Kağan ve Kül Tigin yazıtlarının, 2005 yılında Başbakan Erdoğan 'ın bölgeye yaptığı ziyaretin ardından Türkiye Cumhuriyeti'nin koruması altına alındığını hatırlattı. Bakan Çelik, "Asıl milliyetçilik budur. Türk tarihinin en eski ve en önemli belgeleri konumunda olan bu anıtlar, bu alanda öylece korunmasız ve açıkta, doğaya terk edilmiş şekilde duruyordu. Başbakanımızın talimatıyla TİKA, burada özel ve önemli bir çalışma başlattı. Eserler müzeye taşındı. Bulundukları yere ise aslına uygun olarak yapılan kopyaları konuldu. Böylece Türk tahinin en değerli hazineleri koruma altına alındı. Bu bölgeye geliş için yol yoktu. 46 kilometrelik yolu da Türkiye Cumhuriyeti yaptı" diye konuştu.


AA