Ömer Dinçer, Sivas konuşmasını savundu

Eski Başbakanlık Müsteşarı AKP İstanbul Milletvekili Ömer Dinçer, "Laik Türkiye Cumhuriyeti'nin artık sonu gelmiştir, laikliği kaldırıp İslam kurallarına göre yönetmek lazım" ifadelerini kullandığı konuşmasını savundu.

ANKARA - Eski Başbakanlık Müsteşarı AKP İstanbul Milletvekili Ömer Dinçer, "Laik Türkiye Cumhuriyeti'nin artık sonu gelmiştir, laikliği kaldırıp İslam kurallarına göre yönetmek lazım" ifadelerini kullandığı konuşmasını savundu.
Bağımsız Tunceli Milletvekili Kamer Genç, önceki gece TBMM Genel Kurulu'nda, AKP hükümetinin intihal suçu işleyen bir kişiyi müsteşar olarak atadığını söyledi. Yanıt için kürsüye çıkan Dinçer, "On yıl sonra meçhul bir ihbarcı çıktı ve benim kitabımda intihal olduğunu söyledi" dedi. Dinçer, YÖK'ün el çabukluğuyla kendisini cezalandırdığını belirterek, intihalden değil, siyaseten mahkûm olduğunu söyledi.
CHP'li Enis Tütüncü, Dinçer'in Sivas'ta 1995 yılında yaptığı konuşmada kastettiği değişimin ne olduğunu sordu. Dinçer, "Ben o konuşmayı her zaman kabul ettim ve ediyorum. Bunu herkes böyle bilmelidir. Daha derinleşmiş bir demokrasiye sahip, katılımcı bir cumhuriyet öngördüm. Bunun neresi mahsurlu? Mahsurlu bile olsa, bunun bilim adamının kendi düşüncesini ortaya koymasına, düşünce özgürlüğü adına hep beraber sahip çıkmak zorunda değil miyiz?" dedi.
Kamer Genç ise Dinçer'e, "Sen çıkıp 'Laik Türkiye Cumhuriyeti'nin artık sonu gelmiştir, laikliği kaldırıp İslam kurallarına göre yönetmek lazım' dersen, bu düşünce özgürlüğünü aşan bir şey olur. Siz eğer o günkü konuşmanızın arkasında duruyorsanız burada görev yapamazsınız" dedi.