@hakki_ozdal

Ömer Güney için altı kritik 'soru'

Ömer Güney için altı kritik 'soru'
Ömer Güney için altı kritik 'soru'

Zanlı Facebook profilinde apolitik biri gibi görünüyor.

Paris'te PKK bağlantılı üç kadının öldürülmesi olayına ilişkin tek tutuklu var. "Cinayetlerin 1 numaralı zanlısı" olduğu ilan edilen Türkiye doğumlu Ömer Güney... Güney hakkında anlatılanlar ve sosyal medyada...
Haber: HAKKI ÖZDAL - hakki.ozdal@radikal.com.tr / Arşivi

Paris’te PKK bağlantılı üç kadının öldürülmesi olayına ilişkin tek tutuklu var. “Cinayetlerin 1 numaralı zanlısı” olduğu ilan edilen Türkiye doğumlu Ömer Güney... Güney hakkında anlatılanlar ve sosyal medyada kendisinin paylaştığı bilgi ve fotoğraflar, tatmin edici olmayan ve dikkat çekici çelişkilerle dolu bir profil oluşturuyor. Birinci olarak, zanlı internetteki profillerinde, ‘lüks araba sevdalısı’, ‘çapkın’ ve gayet ‘apolitik’ bir görünüm çiziyor. Amcaları başta olmak üzere Türkiye’deki akrabaları, Türk olduklarını, hatta ‘Türkoğlutürk’ olduklarını ve PKK’yla hiçbir ilgilerinin olamayacağını’ söylüyor. Bir süre ailesiyle oturduğu Paris banliyösündeki komşuları da gazetecilere, “Kürtlerle ne alakası var onlar Türk” diyor. Güney’in internet profilleri de bunlarla çelişmiyor.
Ancak Güney’in yaşamı, bir Kürt derneğine üye olduğu 2011 sonundan itibaren, ‘tanınmaz’ hale geliyor. Kürt/PKK kaynaklarına yakın Fırat Haber Ajansı, Ömer Güney’le birlikte gözaltına alınıp serbest bırakılan ‘ev arkadaşı’yla yapılmış bir röportaj yayınladı dün. İsmi Y.A. olarak verilen bu ‘tanık’, Güney’le son 1,5 aydır aynı evde kaldıklarını söylüyor ve şu detayları aktarıyor: ‘Gerillacılığa’ sempatisi var! Kendisini harekete (PKK) adamak istiyor. Sık sık ‘Ben sizden daha iyi Kürdüm’ diyen heyecanlı bir aktivist...
Şimdi, Ömer Güney’in ardında bıraktığı, birbirine neredeyse zıt bu iki karakterin izi ve Paris’teki suikastla ilgili henüz çok sınırlı olan bilgilerimiz ışığında aşağıdaki sorular geliyor gündeme:
Ömer Güney’in, olay günü Sakine Cansız’ı büroya getirdiği ve bunu yapması için Fidan Doğan tarafından arandığı anlaşılıyor. PKK nasıl oluyor da böylesine az tanınan birinin, üstelik ‘suikast ihbarları aldıklarını’ söyledikleri bir dönemde, çok önemli bir üyesine bu kadar yaklaşmasına izin veriyor? Bu kişinin derneğe katıldıktan sadece 14 ay sonra Cansız gibi biriyle bu kadar yakın olması nasıl mümkün oluyor?
Başta Facebook hesabı olmak üzere, çeşitli izler Ömer Güney’in yaşamındaki ‘ikiliği’ gözler önüne seriyor. PKK ve dernek çevreleri bu durumu nasıl fark etmedi? Avrupa’da özellikle siyasi mülteci statüsünde yaşayanların, neredeyse iç içe denebilecek günlük yaşamına rağmen bu çelişkili durum nasıl atlandı?
Türk istihbaratının Avrupa’daki PKK örgütlenmeleri hakkında bilgisi olduğuna kuşku yok. Güney, Ağustos-Ekim 2012 arasında Türkiye’ye 3 kez giriyor. Bu esnada, aktif bir PKK’lı. Türkiye’nin bu gidiş-gelişlerle ilgili istihbari bilgisi var mı? Cinayetlerden sadece iki ay önce yaşanan bu trafik sırasında zanlı kimlerle görüştü, nerelerde kaldı ve yıllar sonra yapılan bu seri Türkiye seyahatlerinin anlamı ne?
Güney’in evinde yapılan aramada 45 takım elbise ve 4-5 ayrı telefon bulunuyor. Ev arkadaşları, bu kadar telefon kullandığını polis baskınından sonra öğreniyor. Hatta bilinen tek telefonunu da kimsenin kullanmasına izin vermiyor, ‘ortada bırakmıyor’. Yanında sürekli sprey, tornavida vs. taşıdığına dair tanıklıklar var. Kullandığı nesnelerle ilgili bu tuhaflıklar ne anlama geliyor?
Güney, ‘milliyetçiyiz’ diyen ailesinden biriyle evleniyor ve bu evlilik, eski eşinin deyimiyle, ‘Ömer’in karanlık örgüt ilişkileri nedeniyle’ sona eriyor. Bu karanlık ilişkiler nedir? Bu iddiası nedeniyle bile olsa eski eşin bilgisine neden başvurulmuyor?
Ev arkadaşı Y.A., “Ömer dernekteki arkadaşların önerisiyle ifade vermeye gittiğini söyledi, beni de çağırdı” diyor. Ömer Güney soruşturma kapsamında gözaltına mı alındı, yoksa derneğin önerisi ve kendi isteğiyle ifade vermeye mi gitti? (RADİKAL İSTANBUL )


  http://www.radikal.com.tr/1118261111826118

  YORUMLAR
  (18 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  katil kim? - onur444

  bir olay ancak bu kadar güzel sulandırılabilir.aktörler silikleştirilebilir ve perde iyice karartılabilir.Türkiye bir cinayeti daha fail-i meçhul listesine eklemiştir.bu saatten sonra kimse çıkıp da perde arkasında şu var ya da bu var demesin.hiç bir inandırıcılığı olmayacaktır.

  Ne yapmalı? - Su Cemre Sim

  Bu karanlık cinayetleri karşı karşıya,gazete haberleri ile çözmemiz olası değil.Yeni edebiyat tekniğinde bazı tiyatro oyunlarının küme yazarlar tarafından yazıldığını ve de çok beğenildiğini biliyoruz.Yorumcu arkadaşların hiçbiri,cinayetteki gerçek deliller ulaşamaz.Ulaşsa bile hukukçu olmaları gerekir;hukukçu da olsalar henüz işin başındayız,hiçbir yargıç,hiçbir savcı kesinlikle olayın gerçeği budur,diyemez.Bazen mahkemeler bile yanılabilir.Yorumcu arkadaşlar,kendilerine verilen boş,dolu ipuçları ile çok güzel bir polisiye roman,ya da tiyatro oyunu yazabilir,çok da başarılı olur.Bu nedenle hepimizin yorumu boş.Bana göre bu toplumun bilmesi ve öğrenmesi gereken bir bir şey var;o da adam öldürerek kahraman olunacağı yargısının artık eskidiği.Bir insan topluma,ülkesine, insanlığa yararlı olmak istiyorsa,hoşuna gitmeyen insanı yok etme ilkelliğinden kurtulmalıdır.Biz toplum olarak,kendi katilimizi sevip,başkasının katilini yeriyoruz.Katil katildir .Katil olmayı hoş görmeyenler bir adım öne çıkmalı,kim olursa olsun katile kötü bir iş yaptığını anımsatmalıdır.Asıl kahramanlık yaşatmaktır.

  devlet yaptı - himone

  sevmediğiniz bir adamı öldürmek istediğinizde gider o adamın çevresindeki, köyündeki bir adamı tutarsınız ki sizden şüphelenmesinler. Tutup da kendi cemiyetinizden, köyünüzden bir adam tutmazsınız. Çünkü ilk akla gelecek kişi sizsinizdir. Devlet yaptı diyenler devletin bu kadar hodbin olabileceğini mi düşünüyor? Devlet yapmak istese gider bir kürt bulur ya da zaza bulur. Gidip de Türk'e hele ailesinin Mhp'li olduğu bir Türk'e bu cinayeti yaptırmaz. Örgütün en üst düzey yöneticilerinden birinin şoförlüğünü örgüt geçmişini bile bilmediği, Türk olup olmadığını araştırmadığı, ailesinin Mhp'li olduğunu umursamadığı sıradan birine yaptıracak hı?

  BUNUN PKK İLE HİÇ İLGİSİ YOK BELLİ Kİ DIŞ VEYA İÇ KAYNAKLI BİR AJANDIR - semi ekrem

  Akıl yürütmenin bir anlamı olsa bence en makul olan bu kanı çıkar.Portresine bakıldıgında gözler herşeyi ifade ediyor pkk yla hiç alakası olmayan ve sabıkası temiz olan birinin karşımıza çıkılması bu cinayetlerin mantıksız biçimde yürütülmesini gösteriyor.Zaten imralı sürecinin devam ettigi söyleniyor ama dün bdp heyetinin ziyaretini adalet bakanının izin verilmemesi nedeni ile iptal olmuştur.Bakan Atalayın açıklamaları bilmem toplumu ne kadar tatmin etti ise beni de o kadar tatmin etmiştir.Fakat bir sendelenmede oldugundan da şüphem yok..umarım yanılıyorum

  Radikal'in bombaları - UPK Jedi

  Allahaşkına diyorum bu Radikal editörleri nasıl bir ruh haline sahip. O fotoğrafın altında yazan yazı gazeteciliğe, pozitif bilime yahut hiçbir rasyonel akla sığmaz. Bir insanın profil fotoğrafından, hele ki facebook'taki, apolitik olduğunu nasıl anlıyorsunuz çok büyük merak içerisindeyim. Bu basit bir komplo teorisi ispat çabasıdır. Rasyonel akla sahip, yaahut demokrat insanlar zaten bunun mahkeme kararlarından sonra ne nedir görecektir. Siyasi oyunlara kurbansa, öyle olsun. Sonunda toplum görecektir. Henüz mahkemenin bile yargılamadığı bir adama ajan damgası vurmayın, facebook profil fotoğrafı üzerinden. Belki ajandır, belki değildir. Bunlar akıl bulandırır.

  Yem - şoreş haki

  Bir isim ister kamuoyu o isim verildi. O isimle örtülecek cinayetler hepsi bu. Hatta abartıp zanlının psikolojisi bozuk aslında denilmeye bile başlanacak. Artık kim neye inanırsa...

  katilin şirini olur mu bizim ülkede bunu yapmaya çalışırlar (bknz)' Ogün Samast' - Attila Kaya

  önce örgüt içi hesaplaşma sonra aşk cinayeti anlaşıldığı üzere işe yaramadı bunlar adam belliki ogün samast ın biraz daha bir beden büyüğü ve beynemilel bir katil yetiştirilmiş süslenmiş bakılmış korunmuş ve zamanı gelmiş zinciri çözülmüş hedefi gösterimiş ve salıverilmiş tüm dikkatleri üzerine çekerek yaşamı nereli olduğu nasıl yaşadığı öne çıkartılıp daha önemli sorular gözden kaçırılarak çocuk sevgisi iyi giyimli insani falan filan öldürdüğü kadının gözünü oyuyor ölen fidanın babası bunu belirtiyor bence bu cinayetler çok sırlar barındıryor kendi içinde ve bunun açıklaması siyah giyimli adamların başındaki çok şeffaf olanlar olabilir