Ömer Güney suikastların ipucunu Ankara'da bir hayat kadınına vermiş

Ömer Güney suikastların ipucunu Ankara'da bir hayat kadınına vermiş
Ömer Güney suikastların ipucunu Ankara'da bir hayat kadınına vermiş
Paris'te 3 PKK'lı kadını öldürdüğü iddiasıyla tutuklu bulunan Ömer Güney, Ankara'da kaldığı otele çağırdığı hayat kadınına 'Yakında herkes benden bahsedecek' dediği ortaya çıktı.

  PKK üyesi 3 kadını öldürdüğü iddiasıyla Paris’te tutuklanan Ömer Güney’in, Türkiye ’deki günlerine ilişkin yeni detaylar ortaya çıktı.

Hürriyet gazetesinden Fevzi Kızılkoyun’un haberine göre, avukatının, “Türkiye’ye ideal kadını bulmak için gitti” dediği Ömer Güney’in kaldığı otele hayat kadını çağırdığı, istihbarat birimlerinin hayat kadınının da bilgisine başvurduğu belirlendi.

Paris’te 9 Ocak’ta PKK’lı Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez’in öldürülmesinin ardından tutuklanan Ömer Güney’in, sık sık Türkiye’ye geldiği ve olaydan 19 gün önce Ankara ’da olduğu belirlenmişti. Olaydan sonra MİT ve Polis istihbarat, Güney’in Türkiye bağlantıları için çalışma başlattı.

GÖRÜNTÜLER TOPLANDI
Güney’in Ankara’da kaldığı Ulus ve Çankaya’daki 2 otel ile bilet aldığı tur firması, yemek yediği lokanta ve kafenin güvenlik kamerası görüntülerine istihbarat birimleri el koydu. İstihbarat birimleri, otel personeli dahil olmak üzere Güney’in görüldüğü yerlerdeki kişilerin de bilgilerine başvurdu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Güney’in Türkiye ziyaretleri ve bağlantılarını incelemek üzere soruşturma açtı. Savcılık, Fransa ile de bağlantıya geçerek Güney dosyasını istedi. Fransa’da Güney’in dosyası gelmediği için de savcılık henüz somut bir çalışma yapamadı. Ancak MİT ve Polis istihbarat, çalışmalarını bilgi alma üzerinde yürüttü. İstihbarat birimleri Güney’in Türkiye’ye geldiği sırada görüştüğü kişilerin bilgisine başvurdu.

Fransız Liberation gazetesine konuşan Güney’in avukatı, müvekkilinin, geçen yılki Türkiye ziyaretlerini, “Gönlündeki ideal kadını bulmak için” yaptığını öne sürmüştü. Güney’in Türkiye’ye gelişlerinde kaldığı otele hayat kadını çağırdığı ortaya çıktı. Güney’in birlikte olduğu “Nefes” takma adını kullanan hayat kadını, Güney’i tanımadığını, kendisine “0 531 257....” telefonundan ulaştığını belirterek, Hürriyet gazetesine şu bilgileri verdi:

BENİ KONUŞACAKLAR
“Kendisiyle bir saat karşılığında anlaşmıştım. Kaldığı otele gittim. Çok kibar davrandı. Daha sonra kalmamı istedi ve 3 saat kaldım. İstihbarat ekipleri gelip bilgime başvurunca Ömer Güney olduğunu öğrendim. Kendisi çok kibar birisiydi. Fransa’da yaşadığını ve turistik amaçlı Ankara’ya geldiğini söyledi. Bana iş hayatına ilişkin, ‘çok büyük projelerim var yakında herkes benden bahsedecek’ dedi. Anlaştığımız rakamın üzerinden para verdi, fazladan bahşiş de bıraktı. Bir daha geldiğinde yine arayacağını söyledi.

2 OTELDE KALDI
Cinayet şüphelisi Güney, Ağustos ve Aralık 2012 tarihinde Paris’ten İstanbul aktarmalı olarak Ankara’ya geldi. Güney Ankara’da biri Çankaya’da diğeri de Ulus’ta iki otelde kaldı. Güney’in Ankara’ya son gelişinde Ulus semtinde bulunan otelde 19-21 Aralık tarihinde kaldığı da belirlendi.”