Ömer Tarkan kalbine yenildi

Gazeteci-yazar Ömer Tarkan önceki gün geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti. 52 yaşındaki Tarkan'ın cenazesi, bugün Karacaahmet Camii'nde kılınacak öğle namazının ardından Nakkaştepe'deki aile mezarlığında toprağa verilecek.

ANKARA - Gazeteci-yazar Ömer Tarkan önceki gün geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti. 52 yaşındaki Tarkan'ın cenazesi, bugün Karacaahmet Camii'nde kılınacak öğle namazının ardından Nakkaştepe'deki aile mezarlığında toprağa verilecek.
1953'te İstanbul'da doğan Ömer Tarkan, 1979'da Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu. Yankı Dergisi'nde gazeteciliğe başladı, aynı yıl Dışişleri Bakanlığı'na girdi. Yurtiçi ve yurtdışında çeşitli görevlerde bulunduktan sonra 1991'de Başbakanlık Basın Müşavirliği'ne getirildi.
1992-1993'te Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü yaptı. Süleyman Demirel'in cumhurbaşkanlığı sırasında 1 Ekim 1993-30 Mart 1995 tarihleri arasında başdanışman olarak görev yaptı. 1995'te Dışişleri Bakanlığı'ndan ayrıldı, çeşitli gazetelerde yazarlığa başladı. Radikal gazetesi için analizler yazdı, Posta gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. NTV için gündemi değerlendirdi, CNN Türk'te Mete Belovacıklı'yla 'Cafe Siyaset'i hazırladı.
Tarkan'ın ölümü nedeniyle TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Tayyip Erdoğan, CHP lideri Baykal, Türkiye Gazeteciler Federasyonu ve Gazeteciler Cemiyeti Genel Başkanı Nazmi Bilgin ile Parlamento Muhabirleri Derneği birer taziye mesajı yayımladı.
Gül: Zamansız kaybettik
Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ise Tarkan'ın kızı Zeynep Tarkan'a yolladığı taziye mesajında, "Bakanlığımız değerli bir diplomatını, basın yayın dünyası kıymetli bir gazeteci yazarını çok zamansız kaybetti. Dışişleri Bakanlığı'nda ve medyada müstesna bir yeri olan sayın Tarkan'ın devlete hizmetleri, ciddi tahlil ve gözlemler içeren yazıları, bizlere bıraktığı kıymetli bir miras olarak her zaman hatırlanacaktır" dedi.