Ömer Tuğrul İnançer: Hamileleri gören genç kızlar doğurmaktan korkuyor

Ömer Tuğrul İnançer: Hamileleri gören genç kızlar doğurmaktan korkuyor
Ömer Tuğrul İnançer: Hamileleri gören genç kızlar doğurmaktan korkuyor
TRT'nin iftar programında 'hamileler sokakta gezmesin' diyen Ömer Tuğrul İnançer, sözlerinin arkasında olduğunu belirterek "Hamileleri gören genç kızlar doğurmaktan korkuyor" dedi.

İSTANBUL - TRT 1 ekranlarında, iftar saatlerinde yayınlanan "Ramazan Sevinci" programına konuk olan ve Şeyh Vefa'nın hanımının haram lokma yemesiyle ilgili bir hikayesini anlatan Ömer Tuğrul İnançer, konunun hamileliğe gelmesi üzerine, "Hamileliği davul çalarak ilan etmek bizim terbiyemize aykırıdır. Böyle karınla sokakta gezilmez. Her şeyden önce estetik değildir. 7-8 aydan sonra anne adayı biraz hava almak için beyinin otomobiline biner, biraz dolaşır. Sonra akşam üstü çıkarlar. Şimdi ise maşallah, kanatlısı kanatsızı televizyonlarda uçuşuyor. Ayıptır ayıp. Bunun adı realizm değildir. Bunun adı terbiyesizliktir" şeklinde yorumda bulunmuştu.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan İnançer, sözlerinin arkasında olduğunu ama konuşmalarının çarpıtıldığını söyledi.

TRT'de ilginç yorum: Hamile kadınlar sokakta gezmemeli


“HAMİLELİK İZNİ ‘SOKAKTA GEZSİN’ DİYE VERİLMİYOR”
Ömer Tuğrul İnançer, şunları ifade etti: "Hamile hanımlara, çok ileri derecede olanlara, doğumdan evvel işyerlerinde bile kanunla izin veriliyor. Sadece sağlık nedeniyle mi bu izin veriliyor zannediyorsunuz? Hamile kadının yaşama zorluğu var, bir bebek taşıyor. Saygı duyulması gerekir. Kanunda bile doğumdan önce anne adayına, evinde otursun diye izin veriliyor. Sokakta gezsin diye değil.

“ESTETİK DEĞİL, ANLAMIYOR MUSUNUZ?”
'Ben evlendim, hamile kaldım...' Tamam iyi ettin de... Bunlar böyle karnını salına salına yürümenin gereği olarak gösterilemez. Görüntü estetik değil, hala da aynı şeyi söylüyorum. Niye anlamıyorsunuz? Bunlar muhterem şeylerdir. Muhterem şeyler saygı duyulacak şekilde saklanır."

TRT 1'deki hamilelik yorumuna ünlülerden tepki!

“HAMİLELERİ GÖREN GENÇ KIZLAR DOĞURMAKTAN KORKUYOR”
"Bir hanımın anneliği hazinesidir" diyen İnançer, sözlerine şöyle devam etti:

"Hamilelik bu kadar aşikar edilmez. Ayrıca yetişmekte olan genç kızlar da bu nedenle doğum yapmaktan korkuyor. Eskiden kalabalık evlerde halalar, teyzeler bulunduğu zamanlarda bile, ileri derecede hamileler evde çocuk varsa çok gezdirilmezdi. Bunlar bizim cemiyetimizin hem estetik hem terbiye hem de yavru yetiştirmekteki usulleriydi. Ben hala aynı şeyi söylüyorum. Bütün hanımlar benim annem gibidir. Aynı saygıya layıktır. Bir takım şirketler para kazanacak diye, o annelerin mahremiyeti, bu şekilde aşikar edilmez." (aa)


  http://www.radikal.com.tr/1143380114338037

  YORUMLAR
  (37 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  yargısız infaz - emreufuk

  eminim burda yorum yapan cogu insan 1.46 dakikalık izledigi video'u baz almıs. videonun tamamını arasanızda bulamıyosunuz. tabi program gunu trtden izleme fırsatınız olduysa orası ayrı. programı bastan sona izlediğinizde ö.t.inancerin ne demek istediğini anlayacaksınız(umarım:)).. burada olan yine klasik bir karalama kampanyası ve linç girisiminden baska bisey değildir. sizleri uyanık olmaya davet ediyorum..

  "terbiyesizlik" ve "muhterem şeyler" zihnindedir - Ouokl

  Aklımda Aşk kelimesi ile hep yan yana koyduğum tasavvufu sorgulamaya itti beni böyle bir tasavvuf erbabının dilinden dökülen nefret tonlu sözler. Aşk değilmiydi tasavvufun temeli ? Çocuk değilmidir Aşkın meyvesi ? O meyveleri, o "muhterem şeyleri", "TERBİYESİZLİĞİ" kadın kendi kendine mi yapıyor? Ayıp mı? Hamile kadının sokakta dolaşması Ayıp mı ? Şöyle bi'şey diyimmi efendiler; Ayıp ne yatakta ne sokaktadır, ayıp zihinlerdedir ! Ayıbın özü çürümüş kalplerden gelir. Ayıp, kapalı; korku ve baskı ile yoğurulmuş fikirlerden beslenir. Ses tonunda, söylenen sözlerde resmedilir. Ha bi de, Bu estetik kaygısı ile nasıl 3 çocuk yapacağız biz hay allah

  Gayet normal - J

  Kendi fikrini söylemiş. Herkesin estetik anlayışı aynı olacak değil. Düşünce ve ifade özgürlüğü hamile eşini dolastiranin değil sadece. Gayet normal buldum. Muhalefet kültürü için gayet güzel de oldu. Yobazlıklr ne alakası var fikrini söylüyor. Öldükten sonra kim doğru kim yanlış görürüz.

  evet asil boyleleri eve kapatilmali - radi11

  sokaga cikmalari topluma zararli ve de tehlikelli. bagnaz zihniyete bak. din kisvesi altindaki. boyle din mi olur?

  DAMITILMIS ZEKA URUNU DUSUNCE - Equalizer001

  Hayatimda okudugum en komik dusunce. Kizlarimiz sanki bakar korler ve gebe analarini, teyzelerini, halalarini, komusularini goremiyorlar da sokaktan gecen gebe kadina baktilar mi, ilahi bir kuvvetle gozleri aciliyor ve gebe kadini gormeye basliyorlar. Isin daha gulunc yani; bu gebelik olayinin kendilerinin de basina geleceklerini dusunerek korkmalari. Olayin dusundurucu yani; bu damitilmis zekanin urunu dusuncenin 1991 Yilinda Kültür ve Turizm Bakanlığı yapmis bir Hukukcudan gelmis olmasi. Rabbim, ne olur bana biraz daha akilimi kullanacak zeka ver! ?Akilli kisilerin en buyuk talihsiligi, salaklarin abuk-sabuklari ile basa cikmak zorunda olmalaridir.? _Voltaire

  Korkutucu... - kujo84

  Kendi fikridir;bir adam cikip boyle enteresan seyler soyleyebilir ancak bunu soyleyen adamin onemli bir mevkide olmasindanda onemlisi bu fikri destekleyenlerin sayisinin pekte az olmamasi benim icin biraz korkutucu valla.

  senin gibi - şev_baş

  Asıl senin gibiler yüzünden insanlar müslümanları yobaz gerici olarak görüyor..Senin gibiler yüzünden insan insanlığından utanıyor inançlarını sorguluyor.