Ömür biter yol bitmez

Sivas-Kemaliye arasındaki 8 kilomet-
relik yol inşaatına 52 yıl önce başlandı. Yarım asırda 6.5 kilometre gidildi. Yardım eder diye tünele Ecevit adı verildi ama nafile...
Haber: RECEP DEMİRCİ / Arşivi

ERZİNCAN - Sivas ile Erzincan'ın Kemaliye ilçesi arasındaki karayolunu tam 220 kilometre kısaltacak 8 bin 250 metrelik Taşyol'un yapımı 52'nci yılını doldurdu. Kemaliye'den Fırat Vadisi'nin bulunduğu Karanlık Kanyon'u takip ederek, Sivas'ın Divriği ilçesine ulaşacak yolun geçen süre içinde 4 bin metresi tünel olmak üzere ancak 6 bin 500 metresi tamamlandı. Yolun geriye kalan 1750 metrelik bölümü için bir türlü kaynak bulunamadı.
Ferhat'ı örnek aldılar
Sivas'a, Malatya-Gürün üzerinden ulaşabilen Kemaliyeliler, 1940'larda Divriği ilçesine kısa ulaşımın projesini çıkardı. İlçe halkı, 'Ferhat deler de biz delemez miyiz?' diyerek 8 bin 250 metrelik yolu açmak için Karanlık Dağı'na ilk kazmayı 1949 yılında vurdu. Yola 'Taşyolu' adını veren Kemaliyeliler, kaynağın büyük bir bölümünü tasarruflarından karşıladı. Ancak yolun tahmin edilenden fazla bir paraya mal olacağının anlaşılması üzerine halk Erzincan Valiliği'nden destek istedi.
Dönemin Erzincan Valisi'nin yola aktaracak kaynak bulunmadığını belirtmesi üzerine 4 bin 500 metrelik bölümü tamamlanan yolun yapımına 1958'de ara verildi. Yıllar sonra 1993 yılında Erzincan Valiliği'ne Recep Yazıcıoğlu'nun atanmasıyla yolun yapımına yeniden başlandı. Geçen sürede yeterli kaynak bulunamayınca ancak 2 bin metre daha yapıldı ve Taşyol'un 6 bin 500 metrelik bölümü bitirilebildi.
Ecevit tüneli
1999 yılında yapımı için kaynak aktarılması nedeniyle Başbakan Bülent Ecevit'in isminin Taşyol'daki bir tünele verildiğini belirten Kemaliye Kaymakamlık Yazıişleri Müdürü Ümit Yeğengil, şunları söyledi: "Toplam 17 tünelin bulunduğu yolun, kalan 1750 metrelik bölümünün tamamlanması için yine kaynak
arıyoruz. Yolun kalan bölümünün 600 metresi tünel, 1150 metresi de yarma yol olacak. Bu yol Kemaliye halkı için bir sevda. Kaynak bulamazsak 52 yıl önce olduğu gibi yeniden kazmaları elimize alıp yolu tamamlayacağız."