Ömür boyu hapis istemi

Fatih'teki İsmailağa Camii emekli imamı Ali Bayram Öztürk'ü öldürdükten sonra linç edilen Mustafa Erdal cinayetiyle ilgili fezleke hazırlandı.

İSTANBUL - Fatih'teki İsmailağa Camii emekli imamı Ali Bayram Öztürk'ü öldürdükten sonra linç edilen Mustafa Erdal cinayetiyle ilgili fezleke hazırlandı. Savcılık kan örnekleri olay yerinden alınan DNA'lara uyan İrfan Can ile Ali Akan'ın ömür boyu hapsini istedi.
İsmailağa Camii'nde 3 Eylül 2006'da yaşanan cinayet ve linçle ilgili fezleke, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi. Fezlekede linç sırasında Mustafa Erdal'ı mimbere doğru iterek ölümüne sebebiyet verdiği gerekçesiyle tutuklanan İrfan Can'la tutuksuz şüpheli Ali Akan hakkında 'kasten adam öldürmek'ten kamu davası açılması istendi. Olaydan sonra gözaltına alınan Hamza B., Remzi K., Engin E. ve Coşkun B. hakkında ise delil yetersizliğinden soruşturmaya gerek görülmedi. Fezlekeye göre bu kişiler olay sırasında camide olmadıkları yönünde yalan ifade verdiler.
Fezlekede olay günü sohbet için camiye giden Bayram Öztürk'ün topluluğun ısrarı üzerine dua etmeyi kabul ettiği, sohbeti gözü kapalı olarak yaptığı için saldırıyı görmemiş olabileceği belirtildi. Fezlekede Erdal'ın imamın önündeki rahleyi kaldırarak 20 santimetrelik kasap bıçağını kalbine sapladığı, daha sonra Erdal'ın cemaat tarafından caminin dışına kadar sürüklendiği, her ikisinin de olay yerinde yaşamını yitirdiği anlatıldı.
Görgü tanığı bulamayan savcılık, soruşturma kapsamında 200'e yakın cami cemaatinin tanık olarak ifadesini aldı. Ancak ifadesi alınanların tümü 'olayı görmediklerini' ileri sürdü. Savcılık, cinayet mahallinde bulunan 'saç teli, kan lekesi, katilin ağzından sıçrayan tükürük' gibi materyallerin DNA sonucuyla karşılaştırmak için şüphelilerin kan örneklerini de almaya devam ediyor. Olayı gördüğünü söyleyen tek kişi olan İrfan Can, 15 Eylül 2006'da tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Can, ifadesinde, "Hocama meczubun bıçağı ikinci kez sapladığını görünce engellemek için elini tuttum. Bıçağı elinden alıp meczubu minbere doğru fırlattım" demişti.
Cinayetin ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, "İmam Öztürk'ü bıçaklayan kişi kafasını mihraba vurmaya başlamış ve hayatını kaybetmiştir. Bıçaklayan kişinin Mustafa Erdal olduğu tespit edilmiştir" denilmişti. Ancak daha sonra ortaya çıkan cep telefonu görüntülerinde Erdal'ın Camii Cemaati tarafından linç edildiği saptanmıştı.