Ömür tüketen dava

İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 22 yıldır devam eden cinayet davasına bakan iki hâkim...
Haber: BAHRİ KARATAŞ / Arşivi

İZMİR - İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 22 yıldır devam eden cinayet davasına bakan iki hâkim, iki avukat ve yedi tanık ölmesine rağmen bir türlü sonuçlanamadı.
Azmettirici olduğu iddiasıyla idam cezasıyla yargılanan Mülazım Necmi Terzi iki kez beraat etti. Yargıtay kararı her defasında bozdu. 18 yıldır aranan Terzi, aftan yararlanmak için iki ay önce duruşmaya gelince yakalanıp tutuklandı. Son duruşmada ise tahliye edildi. Ömür tüketen davanın seyir defteri şöyle:
İddia: Cinayete azmettirmek
28 Mart 1979'da Alsancak'ta kulüp işleten Aydın Yıldırım, 17 yaşındaki Salih Demir tarafından tabancayla vurularak öldürüldü. Demir ile olayın azmettiricileri oldukları iddiasıyla genelev ve kulüp işletmecisi 54 yaşındaki Mülazım Necmi Terzi ve İhsan Şengün tutuklandı. Sanıklar hakkında idam istemiyle dava açıldı. Terzi, bir yıl tutuklu kaldıktan sonra önce tahliye oldu, daha sonra beraat etti. Terzi ile birlikte Şengün de beraat ederken Demir, yaşı küçük olduğu için 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
Karar bozuldu
Yargıtay 1. Ceza Dairesi, Demir ve Şengün'ün kararlarını onayıp, Terzi'nin cezalandırılmasını isteyerek kararı bozdu. 1981'de tekrar hâkim önüne çıkan Terzi, tutuklanıp 1.5 yıl cezaevinde kaldı. Yargılamada ikinci kez beraat etti. Yargıtay 1. Ceza Dairesi, karara itiraz eden Aydın Yıldırım'ın babası Adem Yıldırım'ın itirazını yerinde görüp, sanığın cezalandırılması için direndi. Mahkeme, Terzi
hakkında 1983'te gıyabi tutuklama kararı verdi. Bu tarihten itibaren yakalanamayan Terzi, geçen ekim ayında davasının Şartla Salıverme Yasası kapsamına girdiğini zannedip duruşmaya gelince tutuklandı.
Davaya başından beri bakan Terzi'nin avukatı Özer Kırca, hâkimler İhsan İnuğur ve Ahmet Uğurlu'nun, avukatlar Faruk Eren ve Ertan Severcan'ın, bazı üye ve şahitlerin öldüğünü, davanın ise bir türlü sonuçlanamadığını söyledi. Kırca, "Davayı aldığımda kafamda saç vardı, şimdi kalmadı.
İnsanın ömrü bitiyor, davalar bitmiyor. Ağır Ceza ile Yargıtay inatlaşıyor.
Adalet bunun neresinde?" dedi. Terzi'nin oğlu Metin Terzi de, babası yargılanmaya başladığında kendisinin 16 yaşında olduğunu belirterek, "Şimdi 38 yaşındayım. Babamın her duruşmasına gittim. Gençliğim adliyede geçti" diye konuştu.
Mahkeme heyeti, Anayasa'nın 4709 sayılı yasa değişikliği nedeniyle TCK'nın 450 maddesine verilecek ölüm cezalarının hukuki dayanağı kalmadığından, uyum yasalarının çıkmasını beklemeye ve sanığın tahliyesine karar verirken duruşmayı erteledi.