'Omuz attı bıçakladım'

Beşiktaş-Çaykur Rizespor maçı sırasında 16 yaşındaki Cihat Aktaş'ı bıçaklayarak öldürdüğü öne sürülen F.S. suçunu itiraf etti.

Beşiktaş-Çaykur Rizespor maçı sırasında 16 yaşındaki Cihat Aktaş'ı bıçaklayarak öldürdüğü öne sürülen F.S. suçunu itiraf etti. F.S., olayın omuz atma meselesinden kaynaklandığını belirterek, "Kargaşa anında oldu, pişmanım" dedi. Aktaş'ın cenazesi otobüsle memleketi Mardin'e götürülürken, ailesi olayda ihmali olan sorumlular hakkında dava açacaklarını söyledi.
İnönü Stadı'ndaki cinayetin katil zanlısı 22 yaşındaki F.S. ve gözaltına alınan dört arkadaşının sorguları sürüyor. Zanlıların sorgularında, maçın 10. dakikasında koridorda dolaşırken Cenk Özbulak'a vurulan bir omuz sonucu kavganın başladığını, yumruklaşma olduğunu, bu sırada bıçağı çeken F.S'nin iki darbeyle Cihat Aktaş'ı yaraladığını, bıçağı seyirci koltuklarının arasına attıklarını, ardından maçın devamını izlediklerini, ölüm olayını ise yapılan anonsla öğrendiklerini söyledikleri öğrenildi. F.S.'nin olayın kargaşa anında gerçekleştiğini öne sürerek, pişman olduğunu söylediği belirtildi.
Cinayet Büro Amirliği'nde sorguları süren F.S.'nin, sakinleştirici hap kullandığı ve 1997'den "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet etmek", 1998'den "darp" ve 2001 yılından da "silahla yaralama olayına karışmak" suçlarından sabıkasının bulunduğu ifade edildi. Stadın güvenlik kameralarında olay yerinin 'kör nokta' oluşu nedeniyle kavgaya ilişkin herhangi bir görüntüye rastlanmadı.
Aktaş'ın, Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki cesedi savcının incelemesenin ardından Adli Tıp Kurumu'na gönderildi. Aktaş'ın cesedi Adli Tıp Kurumu morguna ait bir araca konulurken baba Seyfettin Aktaş, oğlunun cansız bedenine sarılarak gözyaşı döktü. Morgun bahçesinde ise kalabılık bir akraba topluluğu cenazelerini almak için bekledi. Ayakta durmakta bile zorluk çeken baba Seyfettin Aktaş, "Benim canım yandı başkasının canı yanmasın. çocuğum çok efendiydi" dedi. Aktaş'ın dayısı Rıdvan ise, "Olayın kabalığı tribünde olması. Stada insanlar nasıl bıçak sokabiliyor. Beşiktaşlı yöneticilerden hiçbiri yanımıza gelmedi. Kendini Beşiktaş 2. Başkanı Murat Aksu diye tanıtan bir kişi başsağlığı diledi. Ama telofonun ucundaki kişinin o olup olmadığını bilemeyiz. Olayda ihmali olan sorumlular hakkında dava açmayı düşünüyoruz" diye konuştu. Aktaş'ın cenazesi işlemlerin tamamlanmasının ardından gözyaşları arasında Adli Tıp Morgu'ndan alındı. Aktaş'ın cenazesi Dolopdere'den otobüslerle memleketi Mardin'in Dargeçit İlçesi Altıyol Köyü'nde toprağa verilmek üzere götürüldü.