Omuzuna 'PKK' dövmesi yaptıran kadına beraat

Omuzuna 'PKK' dövmesi yaptıran kadına beraat
Omuzuna 'PKK' dövmesi yaptıran kadına beraat
Yargıtay 9. Ceza Dairesi, omzuna 'PKK' dövmesini yaptıran kadının mahkumiyetini bozdu.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, omzuna ' PKK ’ dövmesini yaptıran kadının mahkumiyetini bozdu. Daire, hapis cezasının 3. yargı paketi kapsamında değerlendirilmesini istedi.
Dosyada yer alan bilgiye göre, Kocaeli Karamürsel Sahili’nde çay bahçesinde oturan N.C.’nin sağ omzunda, "PKK" yazılı olduğunu gören müşteriler durumu polise bildirdi. Olay yerine gelen polis N.C hakkında işlem yaptı. Kadın hakkında, "sağ kol kürek kemiği üzerinde 6-7 santimetre genişliğinde terör örgütü PKK baş harflerini dövme yaptırarak sahilde yazının görünür şekilde dolaştığı, böylece terör örgütü propagandası yaptığı" iddiasıyla dava açıldı. 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun, "Terör örgütünün propagandasını yapan kişi, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır" hükmünü içeren 7/2. maddesinden cezalandırılması istemiyle açılan davada N.C., suçlamaları kabul etmedi.

'DÖVMECİ ÖYLE YAZDI' 

Üç çocuğuyla gezdiği sırada sahilde dövmeciyi gördüğünü, dövmeciden sağ omzuna yeğenleri Pınar, Kadir ve Koruç'un isimlerinin baş harflerinden "KKP" şeklinde dövme yapmasını istediğini, dövmecinin ise "PKK" yazdığını söyledi. N.C., savunmasında yeğenlerinin isimlerini geçici dövme yaptırmak istediğini, dövmeyi yaptırdıktan sonra kontrol etmediğini, sahilden dolaşırken, polisler tarafından hakkında işlem yapıldığını belirtti. Duruşmada tanık olarak dinlenen dövmeci ise kadının sağ omzuna "PKK" yazdırmak istediğini söylediğini, yanında bulunan üç çocuğunun isimlerinin baş harfi olduğunu düşünerek Hint kınası ve kürdan yardımıyla yazıyı yazdığını ve karşılığında 5 TL para aldığını ifade etti. Davaya bakan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, "sanığın sağ omzuna görünür şekilde 'PKK' yazdırmak suretiyle omuzu açık sokakta dolaştığı sırada hakkında işlem yapıldığı, böylece üzerine atılı suçu işlediği tüm dosya kapsamından sabit olduğundan 1 yıl hapis cezasıyla cezalandırılmasına" karar verdi. Sanığın duruşmadaki tutumuna iyi hal indirimi yapan Mahkeme, N.C’nin cezasını 10 aya indirdi.

'3. YARGI PAKETİ KAPSAMINDA DEĞERLENDİRİLSİN' 

Karara itiraz edilince dosya Yargıtay’ın gündemine geldi. Dosyayı inceleyen Yargıtay 9. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararını 3. yargı paketi çerçevesinde değerlendirilmesi için bozdu. Daire, sanığa yüklenen suçun tarihi, işlenme yöntemi ve temel şekli itibariyle gerektirdiği cezanın süresine göre, hükümden sonra yürürlüğe giren ve kamuoyunda 3. yargı paketi olarak bilinen 6352 sayılı Kanunun geçici 1. maddesi kapsamında kaldığına dikkat çekti. Kararda, maddenin birinci fıkrasında "31 Aralık 2011'e kadar, basın ve yayın yoluyla ya da sair düşünce ve kanaat açıklama yöntemleriyle işlenmiş olup, temel şekli itibarıyla adli para cezasını ya da üst sınırı beş yıldan fazla olmayan hapis cezasını gerektiren bir suçtan dolayı kovuşturma evresinde, kovuşturmanın ertelenmesine karar verilir" düzenlemesinin yer aldığının anımsatıldı. (Ajanslar)


  http://www.radikal.com.tr/113270411327048

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Arka plan Flulaştırma! - Kayzer1420

  Ellerinde fotoğraf olmadığı için,rastgele bir resim seçip onu sansürlemişler.O resmin üzerine fotoshopla PKK yazabilirlerdi;fakat bu Radikal için etik olmazdı.Çok dürüst oldukları için...

  inanması zor - timetogo

  savunması çok zorlama değil mi? belki de çocuklarının isimlerini baş harflerini düşünerek öyle koymuştu, isimlerini kendi seçmiyor mu sonuçta? hem bunu yapan dövmeciyse, dövmeci neden soruşturulmamış? sorular..sorular..

  gerçek maksat - kaşınan adam

  Gerçek maksadını bilmiyoruz ama,PKK harflerinin ne anlama geldiğini normal bir insanın bilmesi gerekir.Yoksa amacının provokasyon olduğu şüphe götürmez.

  Bedava aydinlatma hizmetleri - TosunBunu

  Almanyada svastika (nazi haci) dovmesi yaptirmak yada bu sembolu halka acik yerlerde sergilemek yasak.Fakat,dazlaklar gibi bazi siddet yanlisi marjinal gruplar bunu heryerde kullaniyor,engellenemiyor.Gordugum kadariyla egitimsiz,dislanmis ve cogu uyusturucu bagimlisi genclerin sembolun gercek anlamiyla ilgilendigi yok,yasak olmasi cekici yapiyor.Benzer ozellikdeki siddet gruplarin odaklandigi bu tur sembollerin Turkiyedeki yasaklari kaldirilsa cazibesini yitirecektir.

  Buzlama - metinc

  Fotoğraftaki buzlamanın bir mantıklı açıklaması var mı?

  Sadece bir harf - HannesYilmaz

  Umarim bu baris surecinden sonra "PKK" (umarim bunuda sansurlemezsiniz sayin radikla editörleri) harflerini daha rahat sekilde kullanma imkanina sahip olacagiz. PKK tarihe bir isyan olarak gecmeli, bir terör olayi olarak degil.

  HANI BARISIYORDUK! - palenke

  Hemende mizikcilik yapiyoruz.