On binlerce hayır!

'İşte halk, işte zirve...'
NATO karşıtı gösterilerin en büyüğü dün İstanbul'da yapıldı. Kadıköy'de düzenlenen gösteriye sivil toplum örgütü, parti ve sendika üyelerinden oluşan 50 bin kişi katıldı. DİSK lideri Çelebi, "İşte halk, işte zirve yapanlar. Bu mesaj doğru okunmalı" dedi.
Uluslararası katılım
KESK lideri Evren de, "Tankımız, topumuz, panzerimiz yok. Pankart, slogan ve dövizlerimiz var. Sadece barış istiyoruz" diye konuştu. Mitingde İngiltere, Hollanda, Suriye ve Yunanistan gibi ülkelerden çok sayıda 'yeni dünya düzeni muhalifi' de vardı.

İSTANBUL - Çeşitli sivil toplum örgütleri, siyasi partiler ve sendikaların günlerdir hazırlık yaptığı 'İşgale, NATO'ya ve Bush'a Karşı Büyük İstanbul Buluşması' Kadıköy'de 50 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.
Mitinge katılacak gruplar dün sabah saat 09.00'dan itibaren Haydarpaşa kavşağında kortejler oluşturmaya başladı. Diğer illerden gelenler Haydarpaşa Garı'nda kortej oluşturarak Kadıköy Meydanı'na yürüdü.
İstanbul'un Avrupa yakasında oturanlar da Şehir Hatları vapurlarıyla karşıya geçti. Ancak Türkiye Denizcilik İşletmeleri saat 09. 45 itibarıyla iki yaka arasındaki seferleri 16.00'ya kadar karşılıklı durdurdu.
Her ülkeden temsilci katıldı
DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, "İşte halk, işte zirve yapanlar. Bu mesajın doğru okunması gerekiyor. Aksi halde sonuçlarına katlanırlar" derken, KESK Genel Başkanı Sami Evren de, "Bizim tankımız, topumuz, panzerimiz yok. Pankartlarımız, sloganlarımız, dövizlerimiz var. Biz sadece ve sadece barış istiyoruz" diye konuştu. Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu ise Irak'ta üç Türk işçisinin esir alındığını ve Irak'taki Türk şirketlerinin çekilmemesi halinde 72 saat içinde öldürüleceğinin ilan edildiğini hatırlatarak, "Burada toplanan on binlerin bir anlamı varsa, o zaman Türk işçileri derhal serbest bırakılır ve ailelerine kavuşması sağlanır" dedi.
Mitinge, Britanya Hollanda, Suriye ve Yunanistan gibi ülkelerden parti ve çeşitli grupların temsilcileri de katıldı. Konuşması sanatçı Mehmet Ali Alabora tarafından Türkçeye çevrilen Cambridge Valisi John Hipkin şunları söyledi: "Size bazı yalanlar söyleniyor. Ben ise gerçekleri söylemek istiyorum. Başbakan Tony Blair, 'İngilizlerin ABD'nin yanında olmak istediğini' söylediği zaman yalan söylüyor. Bunları size söylemeye geldim. Sizi bu kadar kalabalık gördüğüm için ülkemdekilere Türkiye'de hâlâ özgürlük ruhunun yaşadığını söyleyeceğim."
Yunanistan Komünist Partisi'nden Stanis Korakas da, "Bu miting de göstermektedir ki, NATO liderleri dünyanın her yerinde hoş karşılanmamaktadır. Türkiye ve Yunanistan birlikte antiemperyalist cephe oluşturmalıdır" diye konuştu. Türkiye Komünist Partisi'nin davetlisi olarak gelen Suriye, Norveç, Belçika, Bulgaristan, Danimarka ve Avustralya'dan komünist partililer de kortejde yerini aldı.
Arapça ve Yunanca pankartların yanı sıra Suriye ve Yunanistan bayrakları da açıldı. Mitingi çok sayıda yabancı basın mensubu da izledi. Mitingin yapılacağı alanda da çok sayıda polis ve panzer hazır tutuldu. Ancak miting başladıktan sonra polisler, uzak bir noktada konuşlandı Yerdeki polis ekiplerini mitingi havadan izleyen bir polis helikopteri yönlendirdi.