On binlerce kişi saldırıyı lanetledi

Hakkâri Yüksekova'da 12 askerin şehit olmasının ardından Türkiye'nin her yerinde 'teröre lanet' eylemleri düzenlendi.

İSTANBUL - Hakkâri Yüksekova'da 12 askerin şehit olmasının ardından Türkiye'nin her yerinde 'teröre lanet' eylemleri düzenlendi. Kent meydanlarında toplanan yüzlerce kişi Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle PKK aleyhine slogan attı. Bulundukları illerin jandarma komutanlıklarına gidenler 'askere alınma' talebinde bulundu.
Ankara
Güvenpark'taki Zafer Anıtı önünde bir araya gelen gruptakiler, 'Meclis'i basarız, 20 kişiyi asarız', 'Barzani şaşırma, sabrımızı taşırma' sloganları attı. Oğlunun askerde olduğunu ve şehit yakını olduğunu belirten bir kadın "Çocuklar babasız kaldı, ne bekliyorsun Türkiye?" diye bağırdı.
İstanbul
Vatandaşlar öğlen saatlerinde Taksim'de toplanmaya başladı. Kalabalık kısa sürede büyüdü ve sayıları yaklaşık 3 bine ulaştı. Kalabalığın sayısı gün içinde sürekli değişti. Öğleden sonra ülkücü gruplar tekbir getirerek
'Ordu Irak'a', 'Meclis'te PKK'lı istemiyoruz', 'Mehmetler burada Ermeniler nerede' sloganları attı.Taksim'deki eylem akşam saatlerine kadar sürdü.
Esenler'de toplanan yaklaşık 250 kişilik grupsa Doğan TV Center binasının önüne geldi. Grup bir süre TEM otoyolunu trafiğe kapattı. Başka bir grup da Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde eylam yaptı. Bir süre yolu trafiğe kapatan grup korkuluklara Türk bayrağı astı.
Adana
Bir grup vatandaş, Atatürk Anıtı önünde toplandı. Vatandaşlar, Merkez Komutanlığı'na giderek saygı duruşunda bulundu. Daha sonra, asker kıyafeti giymiş sekiz yaşındaki bir çocuk, nöbetçi subaya bir buket çiçek verdi.
Eskişehir
Ellerindeki Türk bayraklarıyla Köprübaşı mevkisinde toplanan grup,
'Şehitler ölmez, vatan bölünmez', 'Kahrolsun PKK' sloganları attı. Grup adına konuşan bir genç, "Bu ülkeyi bölmek isteyen herkes bilsin ki değil binler, milyonlar şehit olmaya hazır. Terör örgütü amacına hiçbir zaman ulaşamayacaktır. Bu ülke için şehit olmaya hazırız" dedi. Grup, olaysız dağıldı.
Kocaeli
Yenimahalle semtinde yaklaşık 250 kişilik grup D-100 karayolunu bir süre ulaşıma kapattı. İlçe merkezinde de üç ayrı noktadan yaklaşık 1500 kişi de yürüdü. Gölcük'teyse Güneydoğu gazisi Celalettin Salgın, silahla havaya ateş edince gözaltına alındı.
Muğla
Marmaris'te 60 yaşındaki Behiye Alpan ile 54 yaşındaki Nevil Güngör, Atatürk heykelinin önüne gitti. "Teröristlerin kökü temizleninceye kadar
atamızın gölgesinde nöbet bekleyeceğiz" diyen kadınlara daha sonra yüzlerce vatandaş katıldı. Bodrum'da da yaklaşık 400 kişi Türk bayraklarıyla Gümbet Elele Kavşağı'ndaki Atatürk Anıtı önünde toplanarak saldırıyı kınadı.
Niğde
Yaklaşık 300 kişi Jandarma Merkez Komutanlığı'na yürüdü. Askerlerden sınır ötesi operasyona katılmak istediklerini söyleyen grubu bir asker "Biz sizden fazla üzülüyoruz ama şu anda hiçbir şey yapamazsınız. Sabredin ve bize güvenin" diye sakinleştirdi. Akşam sayıları 10 bini bulan kalabalık, Cumhuriyet Meydanı'na yürüdü.
Edirne
Saraçlar Caddesi'nde toplanan yaklaşık 500 kişilik grup, saldırıyı protesto etti. Daha sonra 50 araçlık konvoy oluşturan grup, şehir turu attı.
Tekirdağ
Çorlu ilçesinde çiftçi Y.Ö., referandum için oy kullanılan ilköğretim
okulu bahçesinde "Ülkemiz şehitler veriyor, siz burada neyi oyluyorsunuz" diye bağırınca gözaltına alındı.
Karabük
Atatürk Anıtı önünde toplanan 150 kişi, askerlik şubesine yürümek istedi. RKendilerine izin vermek istemeyen polisle tartışan grup, uyarılara rağmen Askerlik Şubesi'ne gitti. Grup, askere gitmek için dilekçe verdi.
Zonguldak
Alaplı ilçesinde toplanan yaklaşık 500 kişilik grup, İlçe Jandarma Komutanlığı'na yürüdü.
Aksaray
Yaklaşık 1000 kişi 'Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez' sloganı atarak AKP il binasına doğru yürümek isteyince polis engeliyle karşılaştı. Ulu cami
önüne gelenler yaşamını yitiren şehitler için toplu olarak dua etti.
Hatay
Reyhanlı'daki 'Teröre Tepki' yürüyüşünde yaklaşık 2 bin kişi terörü lanetledi. Askerlik şubesine gelen vatandaşlar, 'Silah verin dağa çıkalım' diye bağırdı.
(Radikal, dha, aa)