On binlerce kişi teröre karşı ayakta

Gösteriler çığ gibi

Hakkâri saldırısının ardından yurdun dört bir yanında onbinlerce kişinin katıldığı gösteriler çığ gibi büyüyor. Ankara'da 10 bin kişi yürüdü. ODTÜ'de terörü kınama yürüyüşü yapıldı. Edirne'de Trakya, Erzurum'da Atatürk Üniversitesi'nden 40 bin öğrenci ve öğretim görevlisi gösterideydi. Rektörler yarın olağanüstü toplanacak.

İSTANBUL - Hakkâri'deki PKK saldırısının ardından başlayan protesto gösterileri dün de tüm yurtta sürdü. Rektörler Komitesi yarın olağanüstü toplanma kararı aldı.
Ankara: Kızılay'daki Milli Müdafaa Caddesi'nde Altı Nokta Körler Derneği, Türkiye Kamu-Sen ve Şehit Aileleri Federasyonu eylemler yaptı. ODTÜ'de de öğrenciler PKK'yı protesto yürüyüşü düzenledi.
İstanbul: Türk-İş, İşçi Partisi ve Şişli Belediyesi'nin desteğiyle Galatasaray'dan Taksim Meydanı'na kadar bir yürüyüş düzenlendi. 'Meclis'te PKK istemiyoruz', 'Hepimiz askeriz, silah isteriz' sloganları atıldı. Bir başka grup Atatürk'ün Şişli'deki evinin önünde sloganlar attı. İstanbul Barosu avukatları Taksim'de yürüdü.
Zonguldak: Yaklaşık 20 bin kişi, dün Madenci Anıtı'nın önünde toplanarak PKK aleyhine sloganlar attı.
Erzurum: Erzurum'daki eylemin öncüsü Atatürk Üniversitesi oldu. Yaklaşık 30 bin öğrenci eyleme katıldı. Üniversiteden Atatürk Anıtı'na büyük boy bayraklarla yürüyen akademisyenler ve öğrenciler, 'Meclis'te PKK istemiyoruz', 'Irak'a girer, kellenizi alırız' sloganları attı.
İzmir: Ege Üniversitesi'nde 1000 kişinin katıldığı gösteri olaylı geçti. Ziraat Fakültesi önünde toplanan bir grup, terörü protesto gösterisi yaparken, mühendislik fakültesi yakınlarında toplanan karşıt görüşlü grup da Kürtçe sloganlar atarak yürüyüşe geçti. İki grup arasındaki kavgada bir öğrenci yaralandı. Protestocu grup daha sonra ilçe merkezinde eylem yaptı. İzmir Barosu ve öğretim elemanları derneği ile Tabip Odası Cumhuriyet Meydanı'nda eylem yaptı.
Samsun: Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde (OMÜ) Öğrenci Konseyi'nin düzenlediği eyleme rektör Prof. Dr. Ferit Bernay, dekanlar ve öğretim üyeleri de katıldı.
Edirne: Trakya Üniversitesi öğrencileri ve öğretim görevlilerinden oluşan 10 bin kişi kışlaya yürüdü. Askerler eylemcileri alkışladı.
Şırnak'ta eylem, Hakkari'de kınama
Hakkâri: Sivil toplum örgütlerinin ortak basın açıklamasında, "Bizler her zaman yüreğimiz kan ağlayarak kınadık ve kınamaya devam edeceğiz. 1000 yıldır bu topraklarda yaşadık ve beraber yaşayacağız" denildi.
Şırnak: Kasrik beldesinde toplanan vatandaşlar, Türk bayraklarıyla Şırnak-Cizre karayoluna yürüyerek, yolu bir süre trafiğe kapattı.
Kütahya: Dumlupınar Üniversitesi ve sivil toplum örgütleri miting düzenledi.
Aydın: Türk Ocakları'nın organize ettiği 'teröre lanet' yürüyüşüne 50 bin kişi katıldı. (dha, aa)