Ona bu yakışırdı: Son isteği barış oldu

Ona bu yakışırdı: Son isteği barış oldu
Ona bu yakışırdı: Son isteği barış oldu

Sait Şanlı?nın cenazesi kendi kazdığı mezarına iki kilometre omuzlarda taşınarak götürüldü. FOTOĞRAF: SEMA KAPLAN / AA

Yüzlerce kan davasını sona erdiren Sait Şanlı'nın cenaze töreninde oğlu, babasının Başbakan ve Cumhurbaşkanı'na son bir mektup yazarak toplumsal barış istediğini anlattı

DİYARBAKIR - 448 kan davası, 97 kız kaçırma ve 196 yaralamaya bağlı husumeti barışla sona erdirince 2006’da Fransız Haber Ajansı’nca (AFP) Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilen Sait Şanlı, binlerce kişi tarafından uğurlandı. Cenaze töreninde konuşan oğlu Sait Şanlı’nın ameliyata girmeden önce toplumsal barış için Başbakan ve Cumhurbaşkanı’na mektup yazdığını anlattı. 
Tedavi gördüğü Ankara’daki özel bir hastanede yaşamını yitiren Kasaplar Odası Başkanı ve Liceliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Sait Şanlı’nın cenazesi önceki akşam uçakla Diyarbakır’a getirildi. Ulucami’de öğle namazından sonra kılınan cenaze namazının ardından Şanlı’nın tabutu omuzlarda 2 kilometre uzaklıkta Mardinkapı Mezarlığı’na getirilerek, toprağa verildi.
Ayak damarlarının tıkanması nedeniyle babasının iki ameliyat geçirdiğini anlatan Sait Şanlı’nın oğlu İsmail Şanlı şöyle konuştu: “Ameliyat ardından babam ayağa kalktıktan sonra toplumsal barışı sağlamaya yönelik Cumhurbaşkanı ve Başbakan’a göndermek üzere bir mektup  hazırlamıştı. Ameliyattan sonra mektubu gönderecekti. Ama bunu gerçekleştiremediği için üzgünüz. Tek amacı toplumsal barışın sağlandığını görmekti. Üzüntümüz bunu görememesidir.”
Babasının son olarak cezaevindeki bir mahkûmla, dışarıda olan bir aile arasındaki barışın sağlanması için Edirne’ye gittiğini ifade eden Şanlı, “Öleceğini düşünüyordu. Dernekte 600 kişinin katıldığı bir toplantı yaptı. Dernek üyelerine ‘Ben gidiyorum hakkınızı helal edin’ dedi. Daha sonra Mardinkapı Mezarlığı’na giderek, kendi mezarını kazdı. Bu olay 22 gün önce oldu” dedi. Şanlı’nın cenaze törenine, DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş, DTP Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam ve çok sayıda vatandaş katıldı. Ayrıca Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sait Şanlı’nın oğlu İsmail Şanlı’yı arayarak başsağlığı dileğinde bulundu. (aa)