Ona nasıl kıydılar!

'Merdiven-
den düştü' denilen 3.5 yaşındaki S.A., gerçeği "Annem sopayla vurdu, babam ısırdı" diyerek anlattı. S. korumada. Anne-baba tutuksuz yargılanacak.

BOLU - Anne ve babası 3.5 yaşındaki S.A.'yı 'Merdivenden düştü' diyerek hastaneye götürdü. Doktor, küçük kızın dövüldüğünü anlarken, S.A, "Annem sopayla vururken babam da ısırdı" dedi. Anne ve baba tutuksuz yargılanacak.
Ali A. ve eşi Çiğdem A. 3.5 yaşlarındaki kızlarını İzzet Baysal Çocuk Hastanesi'ne getirerek, çocuklarının merdivenden düştüğünü, bu nedenle tedavisinin yapılmasını istediklerini söyledi. Çocuğun muayenesini yapan doktor, merdivenden düştüğü iddia edilen S.A.'nın, vücudunda çok sayıda darp izi, diş izi ve morluk olduğunu tespit edince, olayı polise ihbar etti. Hastaneye gelen Bolu Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şubesi ekipleri, çocuğu İzzet Baysal Devlet Hastanesi'ne götürdü. Müşahede altına alınan S.'nin tıpta 'Dövülmüş Çocuk Sendromu' diye bilinen bir sendrom geçirdiğini ifade eden Ortopedi Uzmanı Dr. Savaş Tunay, "Bizim tespitlerimize göre çocuğun vücudunda genel bir vücut travması, kol ve bacaklarında bariz morluklar ve diş izleri tespit edildi. Bahsettiğim noktalarda, ısırıldığını ortaya koyan barizlezyonlar var. Bunlar özellikle bacaklarda daha belirgin" dedi. Çocuk, annesinin kendisinin sürekli dövdüğünü belirterek, "Annem beni döverken, babamda beni ısırıyordu. Bana yemek vermiyorlardı" diye konuştu.
Uzman görevlendirildi
Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Bolu İl Müdürlüğü yetkilileri çocuğa uygulanan şiddeti tespit etmek için bir uzman görevlendirdi. SHÇEK uzmanı, Emniyet görevlileri, hastane yetkilileri ve çocuğun yakın çevresindeki akrabalarıyla görüşme yapmaya başladı. Bu görüşmelerin sonucuna göre kurumun, çocuğu ailesinden almak için girişimde bulunabileceği belirtildi.
'Diş izlerini anlayamadım'
Gözaltına alınan anne, kızının merdivenden düştüğünü iddia ederek, "Biz yaşadığımız apartmanın zemin katında yaşıyoruz. Kızım, evin önündeki dokuz basamaklı merdivenden aşağı düştü. Diş izlerinin ve yüzündeki morlukların nasıl oluştuğunu anlayamadım" dedi. Baba ise olay sırasında kendisinin işte olduğunu öne sürerek, "Eve gelince kızımın düştüğünü öğrendim. Hemen hastaneye götürdük. Burada polis bizi gözaltına aldı. Yaşadığımız şartlar çok olumsuz. İki çocuğum var, çocuklardan biri üvey, dövsem üvey çocuğumu döverim. S. benim öz kızım" diye konuştu. Çiğdem A. ve eşi Ali A., Bolu Emniyet Müdürlüğü'nde yapılan sorgularının ardından adliyeye sevk edildi. Nöbetçi savcı tarafından ifadeleri alınan iki zanlı, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
Anne Çiğdem A.'nın hem kız kardeşi hem de eltisi olan Yaşariye A. kız kardeşinin daha önce de yeğenini dövdüğünü belirterek, "Yedi ay önce kardeşim Çiğdem yeğenimi dövmüştü. Çocuğun her tarafı mosmor olmuştu. Vücudunda diş izleri de vardı. Yara bere içinde kalan vücudunun fotoğrafını çekmiştim. Kendisini bir daha böyle bir şey yapmaması için uyardık. Ancak yine çocuğu dövmüş. Bir daha çocuğu ona vermeyi düşünmüyoruz. Yaptığı vicdansızlık" dedi.