'Ona yapılanları unutmayacağız'

'Ona yapılanları unutmayacağız'
'Ona yapılanları unutmayacağız'
Saylan'ın vefatından sonra toplumun her kesiminden gelen mesajlarda eserlerine saygı, ÇYDD'nin basılması ve evinin aranmasına tepki vardı

 


EVİNE YAPILAN BASKININ AYIBI UNUTULMAYACAKİSTANBUL/ANKARA - Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkanı Prof. Türkan Saylan’ın ölümü üzerine toplumun her kesiminden minnettarlık dolu mesajlar geldi. Hükümet kanadından, Kültür Bakanı Ertuğrul Günay’ın mesajında ‘karışıklık’ yaşandı. Mesajdaki ‘hükümetim adına’ ifadesi akşam saatlerinde Bakanlık tarafından ‘milletim adına’ şekilnde düzeltildi. Bakanlık açıkamasında, ajansların yanlış deşifre yaptığı öne sürüldü. Başbakan Tayyip Erdoğan ise bir açıklama yapmadı. Mesajlardan bazıları şöyle:

Siyaset hemfikir: Unutulmayacak
Cumhurbaşkanı Gül: Özellikle cüzam hastalığıyla mücadele konusundaki çalışmaları ve eğitim alanındaki hizmetleri takdirle karşılanmıştır. Kendisine Allah’tan rahmet diliyor, ailesine, arkadaşlarına, eğitim ve bilim dünyamıza başsağlığı dileklerimi iletiyorum.
Hayrünnisa Gül: Gerçekten çok üzüldüm. Halk sağlığı, cüzam, eğitim gibi konularda gerçekten takdire şayan çalışmaları oldu, ülkeye hizmetleri oldu.
Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek: Tanrı’dan rahmet, sevenlerine ve halkımıza da başsağlığı diliyorum.
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay: Birçok çocuğumuzun okulla, eğitimle tanışması onun gayretleri sonucunda gerçekleşti. Yaptığı bütün hizmetler, iyi niyetler, gayretler için ülkem adına, milletim adına teşekkürlerimi iletmek istiyorum manevi huzurunda.
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal: Bu aydınlık düşüncenin öncüsü insanın, saygın mücadelesinin son dönemlerinde, bir yandan ağır bir hastalıkla, öte yandan maruz bırakıldığı haksız, baskı, yıldırma ve sindirme girişimleriyle mücadele etmek zorunda bırakılmış olması, acımızı daha da ağırlaştırmaktadır.
AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ: Ailesine, dostlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Bu olayla devam eden soruşturmalar arasında ilgi kuran olabilir. Vefat olayı üzerinden siyaset yapmayı doğru görmüyorum. Bu ölüye de saygısızlık olur.
ÖDP İstanbul Milletvekili Ufuk Uras: Kız çocuklarının okutulması alanında, yaşamının son dakikalarına kadar inanç ve kararlılıkla sürdürdüğü mücadele de hafızalardan silinmeyecek.
DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk: Üzüldüğüm, ümitsiz bir hastalık sürecinde böylesi seçkin bir insana, yargının acımasız müdahalesidir.

TÜSİAD: Ülkemiz için büyük bir kayıp
TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ: Başta kız öğrenciler olmak üzere, ekonomik olanakları kısıtlı gençlerimizin eğitimi için çok kutsal bir görevi yerine getiren Saylan’ın vefatı, Türk toplumu için büyük bir kayıptır. Saylan’ın idealizminin, kurmuş olduğu derneğin bundan sonraki çalışmalarında da devam edeceğine inanıyoruz.
Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı: Türkan hoca, olağanüstü enerjisiyle Türkiye’nin çağdaş eğitim konularında yaptıklarıyla unutulmayacak bir kişi.

Baro: Yoksulların eğitiminin simgesi
İstanbul Barosu: Yoksul çocukların eğitim hakkının simgesidir.
İstanbul Eczacı Odası: Çağdaşlaşma mücadelesine yaşamını adayan ve hastalığının en ağır döneminde evine yapılan baskın ve aleyhte düzenlenen kampanyalarla gericiliğin boy hedefi haline getirilmeye çalışılan Saylan’ı ve mücadelesini unutmayacağız.
Sosyal Demokrasi Vakfı Başkanı Erol Kızılelma: Bu ülke için bir utanç olan bu haksızlıklar, yapanları küçülttüğü gibi Türkan Saylan’ın tarihteki ve insanların gönlündeki onurlu yerini daha yaşarken almasını engelleyemedi.

‘Miting görkeminde uğurlayacağız’
YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan: Vefatını, çalışma toplantısı için bulunduğum Fransa’da üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayım. Ailesine, arkadaşlarına, öğrencilerine ve tüm sevenlerine sabır ve başsağlığı diliyorum.
Cumhuriyet Kadınları Derneği: Her meyveli ağaç gibi taşların da muhatabı oldu. Bütün bir ülke ona sadece teşekkür ve minnet borçlu iken evi ve derneği talan edildi. Onu 20 Mayıs günü layık olduğu gibi bir Cumhuriyet Mitingi görkemi ile uğurlayacağız. Yaşamı mücadelemize ışık olacak
DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi: Yaşamının son günlerinde ona yapılanları hiç affetmeyeceğiz...
Türk-İş Yönetim Kurulu: İdeali uğruna topluma olan borcunu ödemek için sağlığını bile ikinci plana atabilen Saylan’ın mücadeleci yönü hizmet sürdüreceklere ışık olacaktır.
KESK: Bilimi, toplumsallığı ve siyaseti bir bütün olarak gören Saylan’ın belleklerimizde kalan en önemli mesajı ‘ne şeriat ne darbe’ ifadesinde cisimleşmiştir. Saylan’ı saygıyla uğurluyoruz.
Ege Üniversitesi Senatosu: O, bu çağda kolay rastlanmayan bir yurtseverlik sembolü oldu. Slogan ve hamaset yerine en geri kalmış yörelerde kimsesiz kalmış kız çocuklarına el uzattı.
Eğitim-Sen: Hocamızı tüm eğitim ve bilim emekçileri, saygı, sevgi ve özlem dolu duygularla hatırlayacak. (Radikal)