Önce affet sonra da ele!

Öğrenci velilerinin istekleri ve DSP milletvekillerinin baskısıyla Milli Eğitim Bakanlığı'nın çıkardığı...
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Öğrenci velilerinin istekleri ve DSP milletvekillerinin baskısıyla Milli Eğitim Bakanlığı'nın çıkardığı öğrenci affının bedeli üniversiteye girişte ödenecek. Aflarla geçici sevinç yaşayan öğrencilerin yetersizliğini gidermek için hiçbir çalışma yapılmazken, eğitimdeki kalite de sürekli düştü.
Eğitimdeki kalitesizliğin yanı sıra, Türkiye genelinde ilk ve ortaöğretim öğrencilerinin temel derslerdeki başarısızlığını ortaya koyan son sınav 23 Mart 2001'de yapıldı.
'Merkezi Başarı Değerlendirme Sınavı' adı altında ilköğretim okullarının 8. sınıfında okuyan 979 bin 87 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilen sınav, öğrencilerin 'af'tan çok 'nitelikli eğitime' ihtiyaç duyduğunun göstergesi oldu.
Sınavda öğrencilere 25'er Türkçe ve matematik sorusu, 20'şer de fen ve sosyal sorusu soruldu. Öğrenciler, en fazla
'başarıyı' ana dilleri Türkçede gösterdi. Türkçede soruların yarıdan biraz fazlası doğru olarak yanıtlandı. Matematik ise öğrencilerin en başarısız oldukları ders olarak ön plana çıktı. Türkçe'deki başarı oranı yüzde 55.49, matematikte 37.42, fende 42.74, sosyalde de yalnızca 40.7'yi buldu. Kentlerde Türkçede yüzde 58 olan başarı oranı, ilçelerde 55'e, beldelerde 48'e, köylerde de 45'e düştü. Kentlerde matematikte yüzde 41 olan başarı oranı ilçe merkezlerinde 35'e, beldelerde 32'ye, köylerde de 30'a indi. Fendeki başarı oranı kent merkezlerinde yüzde 45, ilçelerde 42, beldelerde 37, köylerde de 35 oldu. Kent merkezlerinde sosyalde yüzde 42 olan başarı oranı, ilçelerde 38'e, beldelerde 35'e, köylerde de 34'e düştü.
İlköğretimde geçme notunun düşürülmesi ve aflarla büyüyen başarısızlık, önce liseye, ardından üniversite giriş sınavlarına yansıyor. Düşük not ortamaları ve afla liseyi bitiren öğrencilerin üniversite sınavında başarı sağlaması olanaksız.
Bu yıl 1.5 milyon öğrencinin katıldığı ÖSS'de, başarı ortalaması, 45 soruluk matematik testinde 7.79, 45 soruluk fen testinde 4.15'te kaldı. 45 soruluk Türkçe testinde 20.03 olan başarı ortalaması, 45 soruluk sosyal testinde 13.27'ye indi.