Önce bombala sonra yargıla...

Önce bombala sonra yargıla...
Önce bombala sonra yargıla...

Davut ve Hacı Encü

Uludere'de bombalamadan kurtulan Davut, Servet ve Hacı Encü kaçakçılık suçundan ifadeye çağrıldı

Uludere’de 34 köylünün ölümüyle sonuçlanan bombardımandan sağ kurtulan Davut, Servet ve Hacı Encü, Gülyazı Alay Komutanlığı’ndan telefonla aranarak ifadeye çağrıldı. Kendilerine “pasaport kanununa muhalefet”, “sınırı yasadışı yollarla ihlal etme” ve “ülkeye sınırdan kaçak mal sokma” suçlaması yöneltildi. Bu suçlardan ifadeye çağrılan üç kişiye bir gün süre tanındı. Taraf ’a bilgi veren Davut Encü, önceki gün Gülyazı Alay Komutanlığı’ndan telefonla arandıklarını söyledi. Uludere katliamından sağ kurtulan Servet ve Hacı Encü’nün de arandığını belirten Davut Encü, “Telefonda bizim bir gün içinde Gülyazı Alay Komutanlığı’na gelmemiz gerektiği belirtildi. İfadelerimize başvuracaklarını belirttiler. Hangi konuda ifademizin alınacağını sorduğumuzda ‘pasaport kanununa muhalefet’, ‘sınırı yasadışı yollarla ihlal etme’ ve ‘ülkeye sınırdan kaçak mal sokma’ konuları olduğunu belirttiler. İfade için belirtilen sürede gitmememiz halinde asker zoru ile götürüleceğimizi de hatırlattılar.”

Devlete karşı suçlarda hızlı soruşturma
28 Aralık 2011 tarihinde Uludere’ye bağlı Gülyazı ve Ortasu köylerinden 34 kişi savaş uçakları tarafından bombalanarak öldürüldü. Olayın ardından bu kişilerin öldürülmesine ilişkin sadece ön inceleme yapılmış, köylere giden müfettişler ifade almakla yetinmişti. Soruşturmayı yürüten savcılıklar konunun aydınlatılması için hayati önem taşıyan dört saatlik Heron görüntüsünü Genelkurmay Başkanlığı’ndan istemiş ama bu görüntüler gönderilmemişti. Buna karşılık taziye için giden Uludere Kaymakamı’na yönelik saldırı hakkındaki soruşturma hızla tamamlanmış, aralarında bombardımanda ölen köylülerin yakınlarının da bulunduğu kişiler tutuklanıp cezaevine konulmuştu.

Heronlar tepemizdeydi
Ortasu Köyü sakinlerinden Servet Encü, yaşadıklarını şöyle anlatmıştı: Olayın olduğu gece , 7-8’er kişilik olmak üzere toplam 40’a yakın kişi katırlarımızı alıp sınırı 2 km kadar geçtik. Iraklılardan mazot, şeker ve gıda aldık. Haftanin ve Sinat’a da gitmedik. Geri dönerken askerler yolumuzu kestiler. Her zaman keserlerdi. Ancak geçmemize izin verirlerdi. Bu kez izin vermediler. Bizi sınırda beklettiler. En son da üzerimize bomba yağdırdılar. Ben sağ kalmasaydım cenazeler orada 1-2 gün daha kalabilirdi. Biz, biri sınırda diğer ikisi uzakta olmak üzere üç ayrı grup halinde idik. İzin verilmeyince yükümüzü bırakıp gitmeyi de düşündük. Bombalamadan sonra 100 metre yürüyüp telefonla yardım istedim. 2-3 saat sonra yardım geldi. Asker veya yetkili kimse gelmedi, sadece köylüler geldi. Kaçağa giderken de gelirken de tepemizde Heronların ‘vınnn’ sesi vardı. (taraf)


  http://www.radikal.com.tr/1075763107576315

  YORUMLAR
  (15 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Çağdaş bir toplum olmak ya da olmamak işte mesele bu. - aliismettekin

  Bir ülkeden bir ülkeye gümrüğe göstermeden mal getirmek suçtur bunu yapan yargılanır,...bir ülkeye sınırdan sızarak o ülkenin güvenlik noktalarına saldırı düzenleyenleri engellemeye çalışmak üzere sınırı izleyenlerin titiz olması gerekir bu suçu işlemekle alakası olmayan sivillerin öldürülmesinde ihmali sorumluluğu olanlar tespit edilip yargılanır,...............ama bunlar çağdaş toplumlarda çağdaş hukuk sistemi oturmuş toplumun her bir bireyinin ülkedeki adalet sistemine inancının güveninin tam olduğu toplumlarda böyle uygulanır, bizim gibi olanlarda ise hababam sistemine benzer uygulamar olur, öyle oldukçada böyle itirazlar olur.Benim işyerimin olduğu caddeye gün 3 posta trafik polisi aracı gelir, park yasağı olan yerlere araç bırakanlar kötü bir hoperlörden çıkan kötü çağrılar ve gürültülerle araçlarının başına çağrılır, böylece o çevrede bulunan herkes rahatsız edilir, halbuki bu çağrı yapılmadan o araçların tümüne bir kez hemen ceza yazılsa belki bir daha bu gürültüye gerek kalmayacaktır, ama bu toplum budur, bu toplumun trafik polisi bu toplumdan çıkmıştır, bu toplumun kaçakçısı, teröristi,jandarması,polisi,valisi savcısı hakimi komutanı gazetecisi hepsi bu toplumdan çıkar ve bunlar bir araya gelerek bu toplumu oluşturur!

  OTEKİ İÇİN DEMOKRASİ - prometheus_377

  bu sistemde eğer ötekiysen haklıysan kımsenın umurunda olmaz ama ...ama bu aradauzerinde binbir turlu suç senaryoları yapılır didik didik edilir herşey nede olsa otekisin...muz cumhuriyetlerinde durum bundan ibarettir...

  uludere komedısı - dılevın

  Sğylenecek bırşey bulmak o kadar zorkı. Herhalde damara daha nekadar basıpta ınsanları daga sevk ederım dıye plan yapan bır zıhnıyet var. Soruşturma yapanların aklına buna ızın veren veya goz yumanlarıda sorgulamaya almak gelmıyormu.

  Annem de ileri demokratmış - pierre woodman

  Küçükken sokakta kavga ederdim. Annem haklı ya da haksız olmamı umursamadan niye kavga ediyorsun diye bir araba sopa da o atardı. Annem de ileri demokratmış. Ben bugün bunu öğrendim.

  sorgulanacaklar tabii - golgebey

  insanlari saf mi saniyorsunuz yoksa siz mi safsiniz sorguda neden kacakcilik yaptiniz sorulmayacak sizi kim oraya yonlendirdi neden ordan gectiniz adamlar kacakci karakolunda haberi var bunda bir alicengiz oyunu var biraz vicdaniniza kulak verinde ideolojik dusuncenizden kurtulun eminim ki chp basta olsaydi bu kadar irdelenmezdi bu olay nasilsa birbirini iyi tanirlar bdp chp kck pkk vss uzantilar sadece akp ye gor bir dusmanlik var oda halktan degil kuklalardan nedense!!!

  vah memleketim vah - asusarana

  35 kisinin ölümünden dolayi bir kisiye bile sorusturma acilmamisken, kurtulan 3 kisiyi sorguya almalari ne kadarda yüzsüz bir durumdur. Muhtemelen onlarada "siz neden ölmediniz?" diye sormuslardir. Bu arada PKKnin elindeki kaymakam ve askerlerden haberi olan var mi? yazik cok yazik...

  ÖNCE BOMBALA SONRA YARGILA - _carpediem_

  Pardon da F-16'yı kaldıran, kaldırtan, bomba fırlatan bunlar değil. öldürmek isteyenler de bunlar değil. yalan söyleyenler de bunlar değil. kaçaklık bilmem ne ihlali imiş. Türkiye'ye yasa dışı yollardan giren kaçakçıların sayısı ne kadar acaba? onu bırakın kayıt dışı istihdam oranı ne kadar acaba? siz önce bunları temizleyin bu masum köylülerde karda kışta sıcak yataklarını bırakıp km'lerce ötelere ticaret yapmak için gitmezler? sen önce vergi kaçakçılığını önle! bu insanların sen 35 parçasını paramparça edeceksin sonra da sağ kalanları tutuklayacaksın yazıktır günahtır!! içim yanıyor bu haberleri okudukça...