Önce cemre sonra don geliyor

Türkiye'nin büyük bölümü, kışı görmeden bahara giriyor. İlkbaharın müjdecisi olarak nitelendirilen cemrelerden ilki bugün havaya düşüyor. Onu bir hafta arayla suya ve toprağa 'düşecek' cemreler izleyecek.

İSTANBUL - Türkiye'nin büyük bölümü, kışı görmeden bahara giriyor. İlkbaharın müjdecisi olarak nitelendirilen cemrelerden ilki bugün havaya düşüyor. Onu bir hafta arayla suya ve toprağa 'düşecek' cemreler izleyecek. Arapça kökenli cemre, 'ateş parçası', anlamına geliyor ve geleneksel inanışta havanın, suyun ve toprağın ısınmasını ifade ediyor.
Cemre bugün havaya düşecek, ama Türkiye'nin kuzeyi hemen ardından Balkanlar üzerinden gelen soğuğun etkisi altına girecek.
Don ve buzlanma uyarısı
Meteoroloji yetkilileri önümüzdeki üç-dört gün yurt genelinde hava sıcaklığının iki ila dört derece artmasını, hemen ardından düşmesini bekliyor. İstanbul'da 10 derece civarında seyreden hava sıcaklığının üç dereceye kadar düşeceği tahmin ediliyor. Mevsim normallerinin altına inecek hava sıcaklıklarıyla ilgili yetkililer şimdiden don ve buzlanmaya karşı uyarıda bulundu. Etkili soğukların beş gün devam etmesi bekleniyor. Yurt genelinde yarın batı bölgeler açık ve az bulutlu, Karadeniz, İç Anadolu ve Akdeniz'in batısında yer yer kısa süreli yağışlı olacak.