Önce dinlen, sonra çalış

İlk ve ortaöğretim okullarındaki 13 milyon öğrenci, geçen hafta karnelerini aldı. Yarıyıl tatili, 9 Şubat'ta bitecek.
Haber: CANAN ABDİ / Arşivi

İSTANBUL - İlk ve ortaöğretim okullarındaki 13 milyon öğrenci, geçen hafta karnelerini aldı. Yarıyıl tatili, 9 Şubat'ta bitecek. Uzmanlar, zayıfı olan öğrencilerin velilerinden, çocuklarına ceza vermek yerine başarısızlığın sebeplerini araştırmalarını istiyor. Uzmanların öğrenci ve ailelere önerileri şöyle:
Uzman psikolog Aynur Sayın: Zayıfı olana reaksiyon göstermek yerine, sorunun asıl sebebini araştırmak gerekiyor. Çocuklarda dikkat eksikliği, hiperaktivite, çocuk depresyonu gibi sorunlar olabilir. Bu sorunun asıl sebebini bulup, psikolog desteğiyle üstesinden gelmeye çalışmalı. Tatilin iyi değerlendirilmesi için çocuklara özgür zaman dilimi bırakılmalı. Ders çalışmada çocuğun üstüne yüklenilmemeli ve günde bir saati zayıf olan derse ayırmalı.
Psikiyatrist Prof. Dr. Sedat Özkan: Tatildeki çocuğa 'Ne yaparsan yap' gibi bir tavır, onun sorumluluk duygusu kazanmasını engeller. Öğrenci, sinema, tiyatro ve müzeye gitmek gibi sosyal ve kültürel alanlara kaydırılmalı. Bunlar özellikle aileyle birlikte yapıldığında çocuğa yarar sağlar. Öğretmen her öğrenciye tatillerde araştırma ödevi vermeli. Çocuklar araştırma yaparken kendilerine olan özgüvenleri artacak ve nasıl öğreneceğini öğrenecektir.
İÜ öğretim görevlisi psikolog Haluk Yavuzer: Aile ve öğretmenler, öğrencilerin başarılı yönlerini öne çıkarmalı ve desteklemeli. Öncelikle aileler çocuklarını iyi tanımalı, eksiklerini telafi etmek üzere yardıma hazır olduklarını belli etmeli. Okullardaki müfredat zaten çok ağır. Öğrenciler yeterince yoruluyor, bunun için tatilde yalnız ders çalışmaya değil, spor ve kültürel etkinliklere de zaman ayrılmalı.