Önce dövme sonra tövbe

Diyanet, 'Önce dövme sonra tövbe' dedi. Dövmenin cahiliye dönemi âdeti ve sağlığa zararlı bir işlem olduğunu savunan Diyanet İşleri'ne göre bu işlemi yaptıranların tövbe etmesi gerek.

ANKARA - Diyanet, 'Önce dövme sonra tövbe' dedi. Dövmenin cahiliye dönemi âdeti ve sağlığa zararlı bir işlem olduğunu savunan Diyanet İşleri'ne göre bu işlemi yaptıranların tövbe etmesi gerek.
Diyanet İşleri Başkanlığı takviminde dövme 'eski çağlardan beri yapılan bir cahiliye âdeti' olarak nitelendirilerek "Sağlık açısından zararlı olduğu gibi, dinen de yasak. Hz. Muhammed, insanın doğal yapısında değişiklikler yapılmasını hoş görmemiş, dövmeyi yapan ve yaptırana da Allah'ın rahmet etmeyeceğini söylemiş" denildi.
Takvimde savunulan görüşe göre dövme yaptırmış olmak abdest almaya engel değil, ama tövbe etmek şartıyla: "Dinimiz tedavi amaçlı operasyon hariç Allah'ın yarattığının değiştirilmesine yönelik her tür müdahaleyi yasaklar. Günümüzde, başta insan olmak üzere canlı varlıklar üzerinde ve yeryüzünde doğal dengeyi bozucu her türlü yıkıcı girişimi bu çerçevede değerlendirmek mümkün. Dövme kazıtılmalı. Ancak bu operasyon vücuda zarar verecekse, dövme olduğu gibi bırakılır. Ancak dövme, gusül ve abdeste engel değildir. Fakat kişinin bundan dolayı tövbe etmesi gerekir."