Önce 'Dövmem' sözü sonra tedavi!

Önce 'Dövmem' sözü sonra tedavi!
Önce 'Dövmem' sözü sonra tedavi!

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEU) Tıp Fakültesi Hastanesi’nde görevli iki doktor önceki akşam bir hasta yakını tarafından darp edilince sağlık çalışanları ayaklandı. Dr. Anıl Tanburoğlu hastanede yeni bir uygulama başlatacaklarını, tedavi görmek için gelen tüm hastalara “Hekime şiddet uygulamayacağım. Hekime uygulanan şiddeti kınıyorum” yazılı bir taahhütnameyi imzalatacaklarını söyledi. Tanburoğlu, “Yeni uygulamamıza ülkemizdeki tüm hastanelerin destek vermesini istiyoruz” dedi.
DEÜ Tıp Fakültesi Nöroloji Bölümü’nde görevli doktorlar Nazenin Hasanzade ve Anıl Gürkan önceki akşam 70 yaşındaki ALS hastası N.T’ye kalp masajı yaptı. Yaşlı kadının müdahaleye rağmen hayatını kaybetmesi üzerine 41 yaşındaki oğlu U.T. doktorlarla kavga etti. İki doktoru darp eden U.T, gözaltına alındı. Sağlık çalışanları ise olayı protesto ederek, zanlının serbest bırakılması halinde Nöroloji Bölümü’nde acil hastalar dışında kimseye bakmayacaklarını söyledi. Doktorlar Nazenin Hasanzade ve Anıl Gürkan’a 4’er günlük rapor verilirken zanlı bırakıldı.
U.T.’nin, 2006 yılında, o dönem temizlik görevlisi olarak çalıştığı Çorum Devlet Hastanesi’nde bir hemşirenin çıplak görüntülerini gizlice çekip internete vermekle tehdit ederek para sızdırmaya çalıştığı iddiasıyla tutuklandığı öğrenildi. Hastane çalışanları, olayı protesto etmek için bahçede nöbet tutmaya başladı.

1 günde 7 saldırı 

Grup adına açıklama yapan asistan temsilcisi Anıl Tanburoğlu, Türkiye genelinde dün 7 sağlık çalışanın şiddete maruz kaldığını belirtti. Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Aydın Şanlı, “6 ay önce bugünkü saldırıyı gerçekleştiren şahsın annesini ameliyat ettim. Dünyada sadece 13, Avrupa ’da sadece 7 merkezde, Doğu Avrupa, Asya ve Kıta Rusya’sında sadece Türkiye’nin akredite olduğu tek cerrah olarak ben ameliyat ettim. Bugünkü olay Türkiye’deki sağlık sisteminin geldiği son noktadır. Bugün ölümle tehdit edilen ben, isterdim ki tıp fakültesi kimliğimi göstereyim. Ancak tehditler yüzünden aldığım silah ruhsatımı gösteriyorum” dedi.
Darp edilen doktorlar Hasanzade, Gürkan ve Onur Bulut İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek suç duyurusunda bulundu. İzmir Sağlık Meslek Örgütleri Platformu adına yapılan açıklamada “Hekimlere hakaret edip darp eden ve ölümle tehdit eden vatandaş serbest bırakılmıştır” denildi.