Önce Erdoğan'ın yasağı

Anayasa Mahkemesi, affa iptal davaları yerine parti kurma hazırlığı içindeki Recep Tayyip Erdoğan'la ilgili 'siyasi yasak' tartışmasına ışık tutacak Hasan Celal Güzel'le ilgili emsal davayı öncelikle görüşmeye karar verdi.

ANKARA - Anayasa Mahkemesi, affa iptal davaları yerine parti kurma hazırlığı içindeki Recep Tayyip Erdoğan'la ilgili 'siyasi yasak' tartışmasına ışık tutacak Hasan Celal Güzel'le ilgili emsal davayı öncelikle görüşmeye karar verdi. Mahkeme Başkanı Mustafa Bumin, afla ilgili kararın ise bu hafta çıkmayacağını söyledi.
Anayasa Mahkemesi, dün af kapsamının genişletilmesi istemli davaları esastan görüşmek amacıyla toplandı. Vergi ve kaçakçılık suçlarına ilişkin dosyaların ilk incelemesini yaptı.
Af kararı sarkıyor
Başkan Bumin, 'af'la ilgili davalarda bu hafta kararın çıkmasının beklenmemesini istedi ve bu konuda görüşülmeyi bekleyen yaklaşık 400 dosya bulunduğuna işaret etti. Mahkemenin önceliklerini değiştirme kararı, 20 Temmuz'a kadar ele alınmamaları halinde af davalarının daha ileri tarihe sarkma olasılığını da gündeme getirdi. Bumin, 20 Temmuz'da başlayacak adli tatilden önce, öncelikle Yeniden Doğuş Partisi'nin (YDP) eski Genel Başkanı Hasan Celal Güzel'in üyelikten çıkarılmaması üzerine partiye ihtar verilmesi istemiyle Kira Yasası'na iptal isteminin ele alınacağını açıkladı.
Bumin, siyasi yasaklı olup olmadığı tartışmalı bulunan Recep Tayyip Erdoğan için de emsal olacak kararın verileceği YDP'ye ihtar davasını öne çekmelerinin gerekçesini, 'kamuoyunun beklentisi' olarak açıklaması dikkat çekti.
Erdoğan için kader
Mahkemenin öncelikle ele alacağı YDP'ye ihtar istemi mahkeme raportörü tarafından yerinde görülmemişti. Mahkemenin başsavcılığın, "TCK 312'den hükümlü kişi siyasi yasaklıdır. Mahkeme kararıyla memnu hakları iade edilmedikçe bu yasaklılık durumu sürer. Son Şartla Tahliye Yasası, Güzel'in durumunda değişiklik yaratmamıştır, parti üyeliği yapamaz. Partisinden ihracı gerekir" istemini yerinde görmez ise davayı reddedecek.
Bu karar Erdoğan için de kuracağı yeni partide liderlik vizesi anlamına gelecek.