Önce faturalar AB'li oldu

Didim ilçesinde belediye, Britanyalı abonelere İngilizce su faturası düzenlemeye başladı. Britanyalılar memnun. Öneri, CHP'li meclis üyesi Taner Küsmez'den geldi.
Haber: MEHMET ŞİRİN / Arşivi

AYDIN - Didim ilçesinde belediye, Britanyalı abonelere İngilizce su faturası düzenlemeye başladı. Britanyalılar memnun. Öneri, CHP'li meclis üyesi Taner Küsmez'den geldi. Belediye Meclisi de oybirliğiyle, bundan böyle Britanyalı aboneler için İngilizce su faturası düzenlenmesini kararlaştırdı ve uygulama başladı.
İlçede 4 bin Britanyalının konut edindiğini belirten CHP'li Belediye Başkanı Mümin Kamacı, "Faturada yazı Türkçe olduğu için sıkıntı çekiyorlardı. Para nereye yatırılacak, son ödeme tarihi ne zaman, bu bilgileri bilmiyor ya da hep birilerinden yardım istemek zorunda kalıyorlardı. Son ödeme gününü geçirip faiz ödemek zorunda kalınca kafaları karışıyordu. Artık İngiliz hemşerilerimiz faturayı eline aldığında nereye, ne zaman, kaç lira yatıracağını okuyor. Türk vatandaşı gibi ödeme yapıyor" dedi.
'Dostane yaklaşım için teşekkürler'
Britanyalılar da fatura konusunda yaşadıkları sıkıntıların bitmesinden mutlu. Kevin Devaney, "Türkiye belki daha AB'ye giremedi ama, Didim Belediyesi Avrupalı olduğunu gösterdi. Yabancılara karşı dostane yaklaşımından ötürü belediyeye teşekkür borçluyuz" derken, Jenny Robinson, bugüne kadar çektikleri sıkıntının sona ermesinden sevinç duyduklarını söyledi.